The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Bosporos Krallığı Aspurgus Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,578
Beğeni
10,495
Bosporos Kralı Aspurgus [Τιβέριος Ἰούλιος Ἀσποῦργoς Φιλορωμαῖος]MÖ 1. yüzyılın ikinci yarısı ve MS 1. yüzyılın ilk yarısı Bosporos Krallığı'nın prensi ve Roma'ya bağlı Bosporos kralı Tiberius Julius Aspurgus Philoromaios. Aspurgus ismi İran kökenli olup aspa [At) ve aspabara [Süvari] kelimelerinden türetilmiştir.

Roma imparatoru Augustus ve Roma Senatosu Aspurgus'u yalnızca MS 14'te meşru Bosporos Kralı olarak kabul etmiştir. Kral Aspurgus, Roma vatandaşlığı aldığı ve Augustus ile varisi Tiberius'un himayesinden yararlandığı için Romalılar tarafından Tiberius Julius adını almıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Bosporos Kralı Aspurgus'a [Τιβέριος Ἰούλιος Ἀσποῦργoς Φιλορωμαῖος] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,578
Beğeni
10,495
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,578
Beğeni
10,495
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.