Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bosporos Krallığı Mithradates III Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Tiberius Julius Mithradates Philogermanicus Philopatris

BACIΛEΩC MIΘΡAΔATOY - BASILEOS MITHRADATOU


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MTH.jpg


Mithradates III olarak da bilinen MS 38'den MS 46'ya kadar birinci yüzyılda hüküm sürmüş Roma'ya bağımlı Bosporos Krallığı Kralı Tiberius Julius Mithradates Philogermanicus Philopatris. Pontos kralı ünlü Mithradates VI Eupator'un uzak soyundan geliyordu ve bu nedenle bazen Mithradates VIII olarak da anılır.

Kırım ve Karadeniz'in doğu kıyı bölgelerine yayılan Boğaziçi Krallığı, stratejik konumu nedeniyle uzun süredir çevredeki güçler açısından tartışmalı bir bölgeydi. MÖ 47'de son bağımsız kralı II. Pharnakes'in Julius Caesar tarafından kesin yenilgiye uğratılmasıyla Roma egemenliği altına alınmıştır. Pharnakes, çatışma başlamadan önce ateşkes şartlarını teklif etmişti, ancak bu teklif, Boğaz güçlerini dört saatten kısa bir sürede yok etmeye başlayan Sezar tarafından reddedildi. Ölümsüz veni, vidi, vici sözleriyle tanımladığı şey bu zaferdi; Geldim, gördüm, yendim [Suetonius, I, 37].

Boğaziçi Krallığı, Sezar'ın fethinin ardından doğrudan Roma kontrolüne geçmedi. Bunun yerine Roma, Pompey tarafından başlatılan, itaatlerine göre seçilen ve Roma silah gücü tarafından desteklenen yandaş kralları destekleme politikasını izlemeye devam etti. Bilinçli olarak Roma isimlerini de dahil olmak üzere Roma stilini benimsemeyi seçtiler - Tiberius Julius Mithradates III. MS 38'de babası Tiberius Julius Aspourgos'un yerine erkek kardeşi ve annesiyle [Gepaepyris] birlikte ortak yönetimde yer aldı. Bundan sonra bir noktada Roma İmparatoru Claudius tek yönetimi Mithradates'e verdi.

Roma imparatoru Claudius onu tanımış ve onu meşru Boğaz Kralı olarak atamıştır. 45 yılında, bilinmeyen nedenlerle imparator Claudius, Mithradates'i tahttan indirmiş ve onun yerine küçük kardeşi I. Cotys'i atamıştır. Mithradates'in İmparator Claudis'e yazdığı mektubunda, Mithradates onu bir hükümdardan diğerine büyük bir onur ve saygıyla selamlayarak hitap etmiştir. Mithradates, Claudius'tan af diledi ve bir zafer töreninden ya da idam cezasından kurtulmasını istemiştir. Mithradates yakalanarak ve esir olarak Roma'ya getirildi. Roma Forumu'ndaki platformun yanında muhafızlarıyla birlikte halka açık bir figür olarak sergilenmiştir. Claudius, Mithradates'in mektubundan merhametinden etkilendi ve yaşamasına izin verdi. İdam cezasından kurtuldu ve sürgüne gönderildi. Mithradates, ölümüne kadar sürgünde yoksul olarak yaşamıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Bosporos Kralı Tiberius Julius Mithradates Philogermanicus Philopatris'e
ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_01 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_01 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_01 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_01 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_01 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_01 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_01 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_01 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_01 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_01 (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_01 (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_01 (12).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MTH_02 (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MTH_02 (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MTH_02 (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MTH_02 (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MTH_02 (5).jpg