The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Bosporos Krallığı Sauromates I Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,577
Beğeni
10,495
Bosporus Kralı Tiberius Julius Sauromates I [ Τιβέριος Ιούλιος Σαυροματης Α' Φιλοκαισαρ Φιλορώμαίος Ευσεβής ]Sauromates I, Bosporan Krallığı'nın Romalı bir müşteri kralıdır. Kral Sauromates I, Boğaziçi kralı II. Rhescuporis'in oğlu ve varisidir. Yunan, İran ve Roma kökenlidir. Sauromates ismi Sarmat kökenli bir isimdir.

Kral II. Rhescuporis 93 yılında öldüğünde, I. Sauromates Bosporos Kralı olarak babasının yerine geçti ve 123 yılında kendi ölümüne kadar hüküm sürmüştür. Roma İmparatorları Domitian , Nerva , Trajan ve Hadrian'ın çağdaşıdır. Sauromates I, babasının Boğaziçi Krallığı'nı yeniden inşa etme mirasını sürdürmüştür. 68'de II. Rhescuporis, daha önce Roma eyaleti Moesia Inferior'un bir parçası olan Bosporan Krallığı'nı yarı bağımsız bir Roma Müşteri Devleti olarak restore etmiştir.

Krala ait antik sikkeler üzerinde kraliyet unvanı ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΣΑΥΡΟΜΑΤΟΥ - BASILEOS SAURAMATOU olarak görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Bosporos Krallığı Kralı I.Sauromates'e [ Τιβέριος Ιούλιος Σαυροματης Α' Φιλοκαισαρ Φιλορώμαίος Ευσεβής] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,577
Beğeni
10,495
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.