Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Büyük İskender Truva'da

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Büyük İskender Truva'da


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BÜYÜK İSKENDER TROY (1).jpg


Büyük İskender, tüm seferlerini en değerli varlığı olan, ünlü filozof Aristoteles'in kendisine verdiği Aristoteles'in kişisel İlyada kopyasıyla yürütütüyor her yere yanında taşıyordu. Büyük İskender Makedon ordusunu Hellespont'a [Çanakkale Boğazı] götürdüğünde iki şeyi arzuluyordu. Bir kez daha Truva'ya doğru yola çıkan yeni Aşil olmak ve MÖ 480'de Pers kralı Xerxes'in Yunanistan'ı işgalinden intikam alan Helenlerin başkomutanı olmak.

Hellespontos'u Parmenion'un [Makedonyalı General] gönderdiği 120 Yunan triremlerinden [savaş gemisi] oluşan filosu ile geçtikten sonra Abydos kıyılarına çıkan Büyük İskender, mızrağını kuma fırlatarak Asya'yı tanrıların bir hediyesi olarak kabul ettiğini söyleyerek Pers İmparatorluğu'nun tamamını fethetme niyetini göstermiştir. Bu aynı zamanda babasının diplomasi tercihinin aksine Büyük İskender'in savaşma konusundaki istekliliğini de göstermektedir. Bu olay MS 2. veya 3. yüzyılda Trogus'lu Justin'in Historia Philippicae adlı eserinden yapılan kısaltmadan bilinen bir olaydır. Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin arka yüzü bu anı tasvir etmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BÜYÜK İSKENDER TROY (3).jpg


Paylaşmış olduğumuz antik sikke Abydos antik kentinde darb edilmiş Roma dönemine ait antik sikkedir. Antik sikkenin arka yüzündeki ikonografi, Dünya tarihinin az bilinen ancak önemli bir olayını tasvir etmektedir. Bir limana giren kadırganın üzerinde sağ eli havada, sol elinde mızrak tutan Büyük İskender göksel bir bakışla arkasındaki iki askere bakıyor. Büyük İskender'in kadırgasının acrostoliumunda Athena büstü ve arkada bir başka kadırga görülmektedir. Altta Abydos antik kentinin ismi ΑΒΥΔΗΝΩΝ - Abydenon lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BÜYÜK İSKENDER TROY (2).jpg


Büyük İskender'e ait daha fazla antik sikke görselleri çin Tıklayınız.

Abydos antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri çin Tıklayınız.