The title of the page

Byzantion Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Byzantion [Βυζάντιον] Antik KentiAntik dönem ismi Byzantion [Βυζάντιον] olan antik kent İstanbul şehrinin kent olarak ilk atası ve Konstantinopolis'ten [Kostantiniyye] önceki ismidir. Günümüz Topkapı Sarayı'nın bulunduğu bölgede, Boğaz'ın güneybatı girişinde, Haliç ve Marmara Denizi'nin arasında tarihi yarımadanın doğu ucunda kurulmuş bir şehirdir. 1. yüzyılda Romalılar tarafından Byzantium olarak latinceleştirilmiştir.


330'da İmparator I. Konstantin tarafından Roma İmparatorluğu'nun başkenti ilan edildiğinde kısa süreli olarak Nova Roma ismini kullanmıştır. Nova Roma imparatorun ölümünden sonra Konstantinopolis'e dönüşmüş böylelikle de Bizantion adının kullanımı kaybolmuştur. Augusta Antonina 3. yüzyılda Roma İmparatoru Septimius Severus tarafından konulmuş kısa süreli şehrin ismidir. Şehir Roma İmparatorluğu'nun, daha sonra Bizans İmparatorluğu ve son olarak da Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olmuştur.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Byzantion [Βυζάντιον] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.