The title of the page

Derbe Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,981
Beğeni
9,843
Derbe [Δέρβη] Antik Kenti

Antik dönem ismi Derbe [Δέρβη] olan antik kent günümüz Karaman/Ekinözü Köyü bölgesinde bulunan antik kenttir. Kerti Höyük olarak da bilinmektedir. Hristiyanlığın ilk yıllarında piskoposluk merkezi olan Derbe [Δέρβη] Antik Kenti İncilde adı geçen tüm Hristiyanlık dünyası tarafından kutsal kabul edilen bir Piskopusluk merkezidir. Anadolu'da Hristiyanlığın yayılmasında önemli bir merkez olmuştur.

Claudio derbe, Roma İmparatoru Claudius döneminde Derbe [Δέρβη] antik kentine verilen verilen özel bir unvandır. 2.yüzyıla ait Derbe [Δέρβη] antik kentinde darb edilen antik sikkeler üzerinde görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Derbe [Δέρβη] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.