Antik Sikkeler Nümzimatik

Derbe Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,522
Beğeni
12,124

Derbe [ΔΕΡΒΗ] Antik Kenti - ΚΛΑΥ ΔЄΡΒ ΚΟΙ ΛΥΚΑΟΝΙΑϹ


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_derbe.jpg


Antik dönem ismi Derbe [ΔΕΡΒΗ] olan antik kent günümüz Karaman-Ekinözü Köyü bölgesinde bulunan antik kenttir. Kerti Höyük olarak da bilinmektedir. Hristiyanlığın ilk yıllarında piskoposluk merkezi olan Derbe [ΔΕΡΒΗ] Antik Kenti İncilde adı geçen tüm Hristiyanlık dünyası tarafından kutsal kabul edilen bir Piskopusluk merkezidir. Anadolu'da Hristiyanlığın yayılmasında önemli bir merkez olmuştur. Claudio Derbe adı, Roma İmparatoru Claudius döneminde Derbe [ΔΕΡΒΗ] antik kentine verilen verilen özel bir ünvandır. 2. yüzyıla ait Derbe [ΔΕΡΒΗ] antik kentinde darb edilen antik sikkeler üzerinde görülmektedir. ΚΛΑΥ ΔЄΡΒ ΚΟΙ ΛΥΚΑΟΝΙΑϹ.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Derbe [Δέρβη] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DERBE (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DERBE (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DERBE (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DERBE (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DERBE (3).jpg