The title of the page

Derbe Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,515
Beğeni
11,696
Derbe [Δέρβη] Antik Kenti

Antik dönem ismi Derbe [Δέρβη] olan antik kent günümüz Karaman/Ekinözü Köyü bölgesinde bulunan antik kenttir. Kerti Höyük olarak da bilinmektedir. Hristiyanlığın ilk yıllarında piskoposluk merkezi olan Derbe [Δέρβη] Antik Kenti İncilde adı geçen tüm Hristiyanlık dünyası tarafından kutsal kabul edilen bir Piskopusluk merkezidir. Anadolu'da Hristiyanlığın yayılmasında önemli bir merkez olmuştur.

Claudio derbe, Roma İmparatoru Claudius döneminde Derbe [Δέρβη] antik kentine verilen verilen özel bir unvandır. 2.yüzyıla ait Derbe [Δέρβη] antik kentinde darb edilen antik sikkeler üzerinde görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Derbe [Δέρβη] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DERBE (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DERBE (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DERBE (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DERBE (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DERBE (3).jpg
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.