Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Dokimeion Antik Kenti | Antigonos Dokimos

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesinin kurucusu Antigonos Dokimos

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Dokimeion (1).jpg


Dokimeion [Afyonkarahisar - İscehisar] antik kentinin kurucusu olan Antigonos Dokimos, Büyük İskender'in generallerinden olup MÖ 322 yılında Perdikkas tarafından Babil Satrapı yapılmıştır. MÖ 319 yılında Kretopolis savaşında Antigonos'a esir düşer ve ardından taraf değiştirerek Antigonos'un Frigya Strategos'u [Ordu lideri-General] olur. Böylelikle Kassandros, Lysimachos ve Seleukos'un Antigonos ve oğlu Demetrios Poliorketes'i mağlup ettiği MÖ 301'deki İpsos savaşından kısa bir süre önce Lysimachos'u desteklemek için tekrar taraf değiştirmeden önce kendi adını taşıyan bir Makedon askeri kolonisi olan Dokimeion antik kentini kurmuştur.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Dokimeion (2).jpg


Antik kentin pek önemi yoktu. Strabon Dokimeion antik kentine kōme, yani bir köy adını vermişti. Ancak yerel halk Makedon miraslarıyla gurur duyuyordu ve paylaşmış olduğumuz antik sikkeler gibi kendi adını taşıyan kurucularının ΔΟΚΙΜΟС ΔΟΚΙΜЄΩΝ - Dokimos Dokimeon adını taşıyan lejantı ve antik sikkelerin ön yüzlerinde Dokimos'un portesi arka tiplerde ise şifa tanrısı Asklepios tasvirlerinin olduğu antik sikkeler ile onurlandırıyorlardı. Diğer tip antik sikkelerde genişletilmiş etnik olarak ΔΟΚΙΜΕΩΝ - Dokimeon ve ΔΟΚΙΜΕΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΩΝ - Dokimeon Makedonon lejantı olan antik sikkeler darb ediyordu.

Dokimeion antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Dokimeion (3).jpg