Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Efes Sikkeleri | Arı Geyik Ve Palmiye Ağacı

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Efes Sikkelerinde Arı, Geyik Ve Palmiye Ağacı Tasvirleri

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EPHESOS.jpg


Arı, geyik ve palmiye tasvirleri, Türkiye'nin batı kıyısındaki günümüz İzmir’in Selçuk ilçesi sınırları içerisinde yer alan antik Yunan şehri Ephesos [ΕΦΕΣΟΣ] - Efes antik kentinin amblemleridir. Bu şehir, Yunan tanrıçası Artemis için önemli bir ibadet merkeziydi ve Efes sikkelerindeki ikonografiler tipik olarak bu ilişkiyi tasvir etmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EFES.jpg


Ephesus [ΕΦΕΣΟΣ] antik kenti üzerine yapı inşa edilmeyen, Anadolu’nun eski ana tanrıça [Kybele] geleneğine dayalı Artemis kültüne ve en büyük tapınağına sahip olması nedeniyle de ayrıcalıklı öneme sahip olan bir mega kenttir. Efes şehri, tanrıça Artemis'e adanmıştır. Antik Atina nasıl Akropolis üzerindeki Parthenon ile yüceltildiyse, Efes de antik çağın yedi harikasından biri olan İyonya'nın en büyük ve en parlak yapısı olan Artemision ile yüceltilmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EPHESUS.jpg


Arı, başlangıçta Yunanlıların daha sonra tanrıçaları Artemis ile özdeşleştirdikleri bir erken Anadolu tanrıçasının simgesiydi. Bağlantı o kadar yakındı ki, tanrıçanın rahibelerine bal arıları [Melissae] deniyordu. Efes sikkelerinin üzerinde görülen iki Yunan harfi, Ε [epsilon] ve Φ [phi], Ephesos'un kısaltmasıdır. Yine aynı şekilde Efes sikkelerinin arka yüzlerinde görülen Palmiye ağacı, Artemis'in Delos adasındaki bir palmiye ağacının altında doğumuna atıfdır. Tanrıça Artemis için kutsal bir hayvan olan geyik, tanrıçanın vahşi hayvanların koruyucusu ve ve onunla en sık ilişkilendirilen semboldür ve aynı zamanda Actaeon efsanesiyle olası bir ilişkidir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EFES3.jpg


Efes sikkeleri, kentte en çok tapınılan tanrıça Artemis'e tapınmayla bağlantılıdır. Efes sikkelerinin ön yüzünde sıklıkla tasvir edilen arı, İyonyalıların Artemis ile özdeşleştirdikleri antik Asya doğa tanrısının simgesidir. Av tanrıçasının amblemi de genellikle efes sikkelerinin arka yüzlerinde tasvir edilen geyiktir. Arı Artemis'le ilişkilendirildi ve Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı rahibelerine Melissae [Bal Arıları] denmekteydi.

Efes antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_EPHESOS3.jpg