The title of the page

Eresos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,578
Beğeni
11,718
Eresos [Ερεσός] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Antik dönem ismi Eresos [Ερεσός] olan antik kent, günümüz Midilli/Lesvos [Λέσβος] adasında bulunan antik kenttir. Stephanos, antik kentin adını Midilli'nin efsanevi kralı Macar'ın oğlu Eresos'tan aldığını yazmıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Eresos [Ερεσός] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ERESOS1 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ERESOS1 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ERESOS1 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ERESOS1 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ERESOS1 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ERESOS1 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ERESOS1 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ERESOS1 (13).jpg


Eresos [Ερεσός] antik kentinde bulunan Countermark Osmanlı sikkeleri. Countermark/Kontrmark sikkeler, sikkenin değerindeki bir değişikliği belirtmek veya yabancı bir sikke üzerindeyse sikkenin geçerli bir sikke olduğunu göstermek amacıyla sikke üzerine vurulur. Yine aynı şekilde Kontrmark, tedavül dışı sikkeleri kullanılır kılmak, sikkeyi başka bir yerde de geçerli kılmak, değer değişikliği gibi sebepler, sikke kontrollerinin belirtilmesi gibi nedenlerle sikkelere sonradan eklenen darb. Yunan Roma Bizans dönemlerine ait antik sikkeler üzerinde de görülmektedir.

Antik kentteki Kontrmark Osmanlı sikkeleri üzerinde ΕΡΣ/Μ32 lejantları görülmektedir. ΕΡΣ/ERS [Eresos] Μ32/Mecidiye 32. Mecidiye; Osmanlı döneminde kullanılan ve zamanın Osmanlı altınının beşte biri ya da yirmi kuruş değerinde olan gümüş sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ERESOS1 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ERESOS1 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ERESOS1 (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ERESOS1 (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ERESOS1 (12).jpg
 

Hera

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
21
Beğeni
82
Nümizmatik alanında bulunması güç bilgileri siteniz sayesinde öğreniyoruz ve örnek antik sikkeler görsellerini görüyoruz mütiş bir çalışma emeğinize sağlık.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.