The title of the page

Eumeneia Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,932
Beğeni
9,797
Eumeneia [Εὐμένεια] Antik KentiAntik dönem ismi Eumeneia [ Εὐμένεια ] olan antik kent günümüz Denizli/Çivril/ Dinar karayolu üzerindeki Işıklı kasabasının bulunduğu alandadır. Antik kent Bergama Kralı 2 Eumenes adına kurulmuştur. Günümüz Sarıbaba Tepesi olarak bilinen Bizans dönemi izleri taşıyan kale kalıntıları ve tepenin yamaçlarında ise nekropol alanı bulunmaktadır. Eumeneia [ Εὐμένεια ] antik kentinin ölüler şehri olarak bilinen Nekropol alanı cennet olarak adlandırılması günümüzde Işıklı kasabasının güneydoğusunda kalan bu alanın göl ve yeşil manzarasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Marcus Antonius'un karısının ismi olan Fulvia, Eumeneia antik kenti ile kendi adını kısa bir süre kullanmış ve antik sikke darb etmiştir Eumeneia Fulvia. Antik kent sikkeleri üzerinde Fulvia tasvirleri görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Eumeneia [Εὐμένεια] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.