Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Filistin Atina Dekadrahmisini Taklit Ediyor

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Bu son derece nadir tetradrahmi ve drahmi türleri, Atina'nın ünlü dekadrahmilerininkileri kopyalıyor ve Atina sikkelerinin bölge [Filistin] üzerindeki muazzam etkisinin altını çizmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Antik sikke ikonografisindeki en dikkate değer fark, antik sikkenin ön yüzündeki Athena'nın miğferinin siperliği boyunca Udjat [wadjet olarak da anılır] sembolünün varlığıdır.

Daha çok Horus'un Gözü olarak bilinen Udjat bir koruma sembolüydü ve bu nedenle antik Mısır'da sık kullanılan bir muska türüydü.

Antik sikke üzerindeki Udjat sembölü Apotropaik bir araç olarak, Athena'nın koruyucu rolünün altını çizmek için dahil edilmiştir veya tanrıça Athena'nın lakabı olan Ophthalmitis [Keskin Görüşlü] ile ilgilidir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2.jpg


Apotropaik; büyü veya koruyucu büyü, talihsizliği saptırmak veya nazardan kaçınmak gibi, zararı veya kötü etkileri geri çevirmeyi amaçlayan bir büyü türüdür.​