The title of the page

Gambrion Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,933
Beğeni
9,797
Gambrion [ Γάμβριον ] Antik Kenti

Antik dönem ismi Gambrion [ Γάμβριον ] olan antik kent günümüz İzmir / Kınık ilçesi sınırları içindeki Poyracık köyü bölgesinde Hisarlık Tepesi'nin üstünde kurulmuş bir antik kenttir. Antik kente ait günümüze görünür hiçbir yapı kalıntısı ulaşmamıştır. Gambrion [ Γάμβριον ] antik kenti Bergama krallığı döneminde bir kent olup Darphanesi ile ünlüdür. Antik kent ismi Gambreio - Gambrium - Cambre olarak da bilinmektedir.

Gambrion [ Γάμβριον ] antik kentinde basılmış elektron paralar üzerinde on iki ışını bulunan bir yıldız vardır. Gambrion antik sikkelerinin ön yüzlerinde Apollon tasviri arka yüzlerinde bulunan güneş tanrısı betimindeki yıldızın 12 oku ve G - A - M [ ΓΑΜ ] lejantı görülmektedir. Sikke arka yüzlerde bulunan 12 ok tasviri , Aiolis [ Αἰολίς ] birliğine bağlı olan 12 antik kenti temsil etmektedir. Bu antik şehirler Aigiroessa - Killa - Notion - Smyrna - Pitana - Gryneion - Myrina - Aigai - Temnos - Neonteikhos - Larissa ve Kyme antik kenti.


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Gambrion [ Γάμβριον ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.