The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Gryneion Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,517
Beğeni
10,426
Gryneion [Γρύνειον] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Gryneion [Γρύνειον] antik kenti günümüz İzmir/Aliağa ilçesine bağlı Yenişakran köyü bölgesinde, Çandarlı körfezinin kenarında bulunmaktadır. Büyük İskender Anadolu seferine çıkmadan önce Makedonyalı komutanı Parmeionu [Παρμενίων] ön hazırlık ve köprü başı kurması için antik kente göndermiş, Parmeion ani bir baskınla Gryneion [Γρύνειον] antik kentini ele geçirmiş, kenti yakıp yıkmış ve halkını da esir etmiştir. Böylece Gryneion'un bağımsızlığı sona ermiştir. Helenistik dönemde de Myrina antik kentine bağlanmıştır. Gryneion [Γρύνειον] antik kenti Aiolis birliğini oluşturan 12 kentten birisidir. Antik kent Apollon mabedi ile ünlüdür.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Gryneion [Γρύνειον] antik kentinde darp edilmiş antik sikkelerdir. Antik Sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.