Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Gryneion Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327

Gryneion [ΓΡΥΝΕΙΟΝ] Antik Kenti - ΓΥΡΝΗΩΝ


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_Gryneion.jpg


Gryneion [ΓΡΥΝΕΙΟΝ] antik kenti günümüz İzmir-Aliağa ilçesine bağlı Yenişakran köyü bölgesinde, Çandarlı körfezinin kenarında bulunmaktadır. Büyük İskender, Anadolu seferine çıkmadan önce Makedonyalı komutanı Parmenion
[ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ] ön hazırlık ve köprü başı kurması için antik kente göndermiş, Parmeion ani bir baskınla Gryneion [ΓΡΥΝΕΙΟΝ] antik kentini ele geçirmiş, kenti yakıp yıkmış ve halkını da esir etmiştir. Böylece Gryneion'un bağımsızlığı sona ermiştir. Herodot, Gryneion'u Aeolis'in on iki antik kentinden biri olarak listeler. Günümüze kadar yapılan tüm referanslarda antik kentin adı Gryneion, Grynion veya Grynium olarak belirtilirken, tüm antik sikkelerde açıkça ΓYPNHΩN [Gyrneion] olarak işaretlenmiştir. Antik kent Helenistik dönemde de Myrina antik kentine bağlanmıştır. Gryneion [ΓΡΥΝΕΙΟΝ] antik kenti Aiolis birliğini oluşturan 12 kentten birisidir. Gryneion [ΓΡΥΝΕΙΟΝ], antik bir kehanetin ve beyaz mermerden yapılmış muhteşem bir tapınağın bulunduğu bir Apollon tapınağını içeriyordu. Ksenophon, Gryneion'un Eretrialı Gongylus'a ait olduğundan bahseder.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Gryneion [ΓΡΥΝΕΙΟΝ] antik kentinde darp edilmiş antik sikkelerdir. Antik Sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Gryneion (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Gryneion (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Gryneion (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Gryneion (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Gryneion (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Gryneion (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Gryneion (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Gryneion (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Gryneion (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Gryneion (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Gryneion (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Gryneion (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Gryneion (13).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Gryneion (14).jpg