The title of the page

Hadrianopolis Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,951
Beğeni
9,814
Hadrianopolis [Αδριανούπολη] Antik Kenti
Antik dönem ismi Hadrianopolis [Αδριανούπολη] olan antik kent günümüz Edirne ilidir. Trak kavimlerinden birisi olan Odrysler tarafından Orestias [Ὀρεστιάς] - Uskudama [Traklar dönemi Edirne ismi] veya Odrysia adıyla ilk yerleşim kurulmuştur. Avrupa'dan Anadolu'ya gelen önemli yolların odağındaki bir kavşak durumunda olan kent, Helen kültürünün etkisi altına girmiş ve özellikle de Roma Imparatorlugu'nun etkisiyle adından söz edilen güçlü bir kent kimliği kazanmıştır. Antik kentin önemi MS 123-124 yıllarında Roma İmparatoru Hadrianus'un Doğu seyahati sırasında buraya gelişiyle birlikte artmış ve antik kentin adı Hadrianopolis [Αδριανούπολη] olarak değiştirilmiştir. [ Diğer antik bölgelerde antik kent ismi Hadrianopolis olan başka antik kentlerde mevcuttur. ]
Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Hadrianopolis [Αδριανούπολη] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.