Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Havari Pavlus Efes'te

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Efes'teki isyan ve Pavlus [ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ]


Daha çok Artemision olarak bilinen Efes Diana [Artemis] Tapınağı, şimdiye kadar inşa edilmiş en büyük Yunan tapınaklarından biriydi. 356 yılında Herostratos [ΗΡΟΣΤΡΑΤΟΣ] tarafından yakıldıktan sonra MÖ 4. ve 3. yüzyıllarda yeniden inşa edilmiş ve Sidonlu Antipatros [Yunan şair] tarafından Antik Dünyanın Yedi Harikası'nın tacı olarak kabul edilmiştir.

Artemis Ephesia kültünün etrafını saran büyük şenlikler ve geçit törenleri, Yunan-Roma dünyasının her yerinden çok sayıda ziyaretçi ve hacıyı kendine çekiyordu. Havari Pavlus'un [Tarsuslu Saul] vaazları nedeniyle adanmışlık nesnelerine tapınılmasına karşı tehdit altında hisseden Artemis'in gümüş tapınaklarını yapan Demetrius adlı bir gümüşçü, ilgili işlerde çalışan işçilerle birlikte onları bir araya toplayarak yapmış olduğu konuşma kültün popülaritesinin ve kültün halk için büyük ekonomik öneminin kanıtıdır: Arkadaşlar biliyorsunuz bu işten güzel bir gelir elde ediyoruz. Ve bu Pavlus burada, Efes'te ve hemen hemen tüm Asya ilinde çok sayıda insanı nasıl ikna ettiğini ve yoldan çıkardığını görüyor ve duyuyorsunuz. Pavlus insan eliyle yapılan tanrıların kesinlikle tanrı olmadığını söylüyor. Sadece ticaretimizin itibarını kaybetmesi değil, aynı zamanda büyük tanrıça Artemis'in [Diana] tapınağının da gözden düşmesi tehlikesi var ve Asya'nın her yerinde ve tüm dünyada tapınılan tanrıçanın kendisi de ilahi heybetinden mahrum kalacak. Konuşmayı dinleyen insanlar çok öfkelendiler ve Efeslilerin Artemis'i büyüktür diye bağırmaya başlamışladılar. Çok geçmeden bütün kentte [Efes] büyük bir kargaşa çıktı. Pavlus, öfkeli Efesli kalabalığın arasından bir arkadaşı tarafından kurtarılmıştır. [Acts 19:25-27]

Artemision yaklaşık iki yüz yıl sonra Gotik akıncılar tarafından yakıldı ve Antik Çağ'ın sonlarına doğru terk edildi. Tapınağın sütun ve taşlarının çoğu, Konstantinopolis'teki Ayasofya gibi geç Roma ve erken Bizans kiliselerinde devşirme malzeme olarak kullanılmıştır. Paylaşmış olduğumuz antik sikke Roma İmparatoru Claudius'a aittir ve Ephesos - Efes antik kentinde darb edilmiştir. Antik sikkenin arka yüzünde günümüzde sadece otlarla kaplı bir alan olan Efesli Diana'nın kült heykelini çevreleyen dört basamaklı tetrastil tapınak tasviri görülmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg