Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Hero ve Leander'in Trajik Aşk Hikayesi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Sofokles'in Antigone'da savunduğu gibi AŞK 💞 yenilmezdi.

Hellespontos'un [Çanakkale Boğazı] Avrupa yakasındaki Sestoslu [Eceabat - Yalova köyü] Afrodit'in rahibesi Hero ile boğazın karşı yakasındaki Abydoslu genç Leander arasındaki tüm zamanların en popüler aşklarından ve Yunan mitlerinden biri olan, Musaeus [ΜΟΥΣΑΙΟΣ], Virgil [ΒΙΡΓΙΛΙΟΣ, Ovid [ΟΒΙΔΙΟΣ], Martialis [ΜΑΡΤΙΑΛΗΣ] gibi şairlere ilham kaynağı olmuş ayrıca Strabon tarafından da bilinen Hero ve Leander'in aşk hikayesi.

Hero ve Leander, Yunan Mitolojisinde aynı isimli dramanın tanınmış ikilisidir. Her yıl bahar aylarında Hero'nun rahibe olduğu Sestos antik kentindeki tapınakta Afrodit ve Adonis festivali düzenlenirdi. Festival sırasında Leander ve Hero birbirlerini görmüş ve aşık olmuşlardı. Hero, Hellespont'un [Çanakkale Boğazı] Avrupa kıyısındaki bir şehir olan Sestos'ta [Eceabet -Yalova köyü] yaşıyordu ve Sestoslu [Eceabat - Yalova köyü] tanrıça Afrodit'in rahibesiydi. Leander ise Sestos'un karşı kıyısında Abydos antik kentinde yaşıyordu. Hero'nun bir tanrıçanın rahibesi olarak bir erkekle herhangi bir ilişki kurması yasaktı. Hero bu yasağa rağmen Leander ile gizlice evlenmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg


Boğazın karşı yakasında yaşayan Abydoslu genç Leandros, Hero ile birlikte olmak için her gece Hellespont'u [Çanakkale Boğazı] yüzerek geçer, iki genç geceyi birlikte geçirirler ve şafak söker sökmez Leandros memleketine [Abydos] geri dönerdi. [Strabon Leander'in yüzdüğü mesafeyi yaklaşık 5,5 km olarak hesaplamıştır] Sevgilisinin geceleri bir kuleden yaktığı kandil, Leander'in karanlıkta yolunu bulmasına yardımcı olurdu. Havanın çok kötü olduğu bir gecede rüzgar Hero'nun ışığını söndürür ve Leander fırtınalı denizde boğulur. Dalgalar Leander'in cansız bedenini Sestos kıyılarına taşır. Hero Leander'in öldüğünü görünce çaresizlik içinde kendisini kuleden denize atmış ve kendisi de boğulmuştur.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg


Paylaşmış olduğumuz antik sikke Troas Bölgesinde bulunan Abydos antik kentinde darb edilmiştir. Antik sikkenin arka yüzündeki ikonografi Hero ve Leander'in trajik aşk hikayesini anlatmaktadır. Leander Hellespont'un karşısında sağ elinde yanan bir kandil tutan Hero'nun bulunduğu kuleye doğru yüzmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (5).jpg