Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Hint Yunan Krallığı Polyxenos Epiphanes Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327

Hint Yunan Krallığı Polyxenos Epiphanes Soter [ΠΟΛΥΞΕΝΟΣ Ο ΕΠΙΦΑΝΗΣ Ο ΣΩΤΗΡ]

BAΣIΛΩΣ EΠIΦANOYΣ ΣΩTHPOΣ ΠOΛYΞENOY


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AX1.jpg


Polyxenos Epiphanes Soter, Batı Pencap veya Gandhara'da hüküm süren kısa ömürlü bir Hint-Yunan kralıydı.
Bu bölgenin ilk kralı olan ve antik sikkelerinde Athena Alkidemos'u temsil eden ilk kral olan Menander I Soter tarafından kurulan Hint-Yunan kralları hanedanının bir parçası olarak, Athena Alkidemos haleflerinden birkaçı tarafından benimsenmiştir. Menander'in Athena Alkidemos ikonografisini kendisinin, MÖ 4. yüzyılın sonları - 3. yüzyılın başlarında tetradrahmilerinin arka tarafında Athena Alkidemos'un bir yıldırım kullandığını gösteren Antigonus II Gonatas ve Philip V gibi eski Makedon krallarından kopyalamıştır. Polyxenos Epiphanes Soter'in [ΠΟΛΥΞΕΝΟΣ Ο ΕΠΙΦΑΝΗΣ Ο ΣΩΤΗΡ] antik sikkelerinde de Athena Alkidemos tasvirleri görülmektedir.

Kelimenin tam anlamıyla Halkın Savunucusu veya Koruyucusu anlamına gelen ilahi sıfat Alkidemos, Romalı yazar Livy'nin Roma Tarihi'nin XLII. kitabında Athena ile ilgili olarak hayatta kalan edebi kayıtlarda yalnızca bir kez bahsedilir. Bu bölümde Makedonya Kralı Perseus'un danışmanlarıyla Roma'ya savaş açıp açmama konusundaki tartışmalarını, Makedonya'nın antik kenti ve Büyük İskender'in doğduğu yer olan Pella'da yaşanan tartışmaları anlatmaktadır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Hint Yunan Krallığı Kralı Polyxenos Epiphanes Soter'e [ΠΟΛΥΞΕΝΟΣ Ο ΕΠΙΦΑΝΗΣ Ο ΣΩΤΗΡ] ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AX8 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AX8 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AX8 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AX8 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AX8 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AX8 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AX8 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AX8 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AX8 (9).jpg