Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

İmparator Trajan'ın Yolu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Via Traiana - Trajan'ın Yolu


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VIA TRAINA (1).jpg


Romalıların şimdiye kadar yaptığı en iyi yatırımlardan biri, yüksek hızlı yolculuk için tasarlanmış en az 250.000 km yol içeren yol sistemleriydi. Bu ana yollardan en az on biri Roma'ya giriyordu ve bu da tüm yollar Roma'ya çıkar ifadesinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. 325 kilometre uzunluğunda ve Brindisium'dan Beneventum'a uzanan Via Traiana, Roma İmparatorluğu'nun en büyük süper otoyollarından biriydi ve Güney İtalya ile ötesi arasındaki ana yol olarak MÖ 312'de inşa edilen Via Appia'nın yerini almıştı.

Roma imparatoru Trajan tarafından masrafları kendisine ait olmak üzere inşa edilen ve başlangıcında Beneventum'da [Günümüz Benevento] ve onun sikkelerinde bir kemerle anılan Via Traiana, Roma'dan kıyıdaki Brundisium'a [Brindisi] giden gezginler için daha hızlı bir rotaydı. İnşaatı MS 109'da başlamış ve MS 113'te tamamlanmıştır. Via Appia'dan [Appian Yolu] iki mil daha uzun olmasına rağmen 325 kilometrelik Via Traiana, kuzeye doğru önemli ölçüde daha düz bir rotadan geçtiği için orijinal Cumhuriyetçi yoldan çok daha az zorlu ve dolayısıyla daha hızlı bir seçenekti. Strabo, Coğrafya [6.3.7] adlı eserinde, Via Traiana güzergahının, kendi zamanında bir katır yolundan biraz daha fazlası olmasına rağmen, yolcuyu bir günlük yolculuktan kurtardığını belirtir. Bu yolların başarısı ve dayanıklılığı öylesine büyüktü ki, önemli bir kısmı günümüze kadar ayakta kalabilmiş ve birçoğu bugün hala modern ulaşım bağlantılarının temeli olarak kullanılmaktadır.

Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin arka yüzünde Via Traiana'nın kişileştirilmesi ve VIA TRAIANA = Trajan'ın Yolu lejantı görülmektedir. Antik sikkenin arka yüzündeki ikonografi Brundisium'u birbirine bağlayan yeni bir yol olan Via Traiana'yı kutlamaktadır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VIA TRAINA (2).jpg