Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Ionia Teos Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Teos'un Erken Gümüş Antik Sikkeleri

Teos [ Τέως ] antik kenti günümüz İzmir/Seferihisar ilçesine bağlı olan Sığacık köyü bölgesinde bulunan İyon kentidir. Teos [ Τέως ] antik kenti Kuzey İyon’un başkenti konumundaydı. Antik kentin kurucusu Dionysos’un oğlu Athames olarak bilinmektedir.

Teos, İonyalılar ve Boiotialılar ile birlikte Orchomenus'tan Minyanlar tarafından belki de MÖ dokuzuncu yüzyıl kadar erken bir tarihte kurulmuştur. İki mükemmel liman arasındaki üstün konumundan dolayı Teos antik kenti, Büyük Kiros'un Lidya ve İonia'yı işgal ettiği MÖ altıncı yüzyılın ortalarına kadar Ege ve Doğu Akdeniz'de güçlü ticari ilişkilere sahip gelişen bir limandır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikke, Teos antik kentinin erken dönem klasik sikkelerinin güzel bir örneğidir ve kalıp kesicinin yeteneği gözler önündedir. Çok sayıda ince ayrıntıyla son derece iyi bir şekilde darb edilmiştir. Griffinin muhteşem kavisli kanatları özellikle dikkat çekicidir. Antik sikke üzerinde Griffinin ayakta olan sol patisinin altında duran panter kafası eklentisine ve griffinin üzerine çömeldiği süslü kaideye bile özen gösterilmiştir.

Teos antik kentinde darb edilmiş Stater sikke kategorisinde olan antik sikke. Ön yüzde yarım daire ve pelet süslemeli taban üzerinde sağa çömelmiş kavisli kanatları olan dişi griffin, sol ön patisi kalkık altında panterin başı, çevresinde THION lejantı, arka tip dörtlü kare [incuse square]

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TEOS.jpgAntik kente ait daha fazla antik sikke içeriği için alttaki konuyu inceleyebilirsiniz.

Teos Antik Kenti Sikkeleri