Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

İslami Sikkelerde Bizans Etkisi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

İslami gelenekler [ hadis ] insan veya hayvan tasvirini yasaklasa da, bu her zaman katı bir şekilde uygulanmamıştır.

Bunun bir örneği, Türkmen hanedanları Artuklular, Zengiler [Zangid] ve Danişmendlilerin [Danishmendids] yanı sıra bronz dirhemlerinde çeşitli insan ve hayvan figürleri bulunan Eyyubiler'in antik sikke darbı yapmasıdır.

Batı kültürüne saygı duyan bu Türkmen hükümdarlar, aynı zamanda batı sanatına da hayran ve değer veriyorlardı ve Bizans'tan ilham alan bazı antik sikke türleri için modeller sağlayan Musevilik, Hristiyanlık ve İslam'daki belirli dini ilkeleri ve ikonografiyi kabul etmeye açıktılar.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_OI.jpg


O zamanlar mevcut koleksiyonların veya bireysel örneklerin bir parçası olarak var olan Yunan ve Roma antik sikkeleri, diğer antik sikke türleri için modeller sağlamıştır.

Bu yeni antik sikke türlerini darb edenler, basitçe eski prototiplerini kopyalamakla kalmadılar, motiflerinin tarihsel bir anlayışı yoluyla, eski ve daha çağdaş ikonografiyi birleştirdiler ya da çağdaş ikonografiyi klasikleştirerek, izleyicinin aslında var olmayan klasik prototiple bir bağlantı olduğunu varsaymasına neden olmuşlardır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_21.jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_22.jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_23.jpg


Emeviler'in beşinci halifesi el-Melik [Abdülmelik] tarafından darb ettirilmiş İmparator Herakleios ve iki oğlunun Bizans altın solidus'unun Hristiyanlıktan çıkartırılmış kopyası.

İlk örnek orijinal Bizans Sikkesi, ikinci görsel Abdülmelik tarafından darb edilmiş kopyası. Sikke ön yüzde İmparator Herakleios ve iki oğlunun ellerinde tutmuş olduğu kürelerin üzerindeki haç sembolleri kaldırılmış ve arka tip haç ile birlikte lejant değiştirilmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2.jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_3.jpg


Antik Sikkeler Nümizmatik | 2023 ©