Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Karya Satrabı Hidrieos Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Karya Satrabı Hidrieos - IΔPIEΩΣ


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_hd.jpg


Karya satrapı Maussolos MÖ 353/2'de öldüğünde yerine kız kardeşi-karısı Artemisia geçti. Ancak Artemisia'nın hükümdarlığı kısa sürdü ve MÖ 351/0'da iktidar Artemisia'nın ölümünden sonra satraplık Artemisia'nın kardeşi ve Hekatomnos'un ikinci oğlu Hidrieus'a [IΔPIEΩΣ] geçmiş ve Hidrieus küçük kız kardeşi Ada ile evlenmiştir. Hidrieus'un hükümdarlığı da nispeten kısa sürdü, çünkü bir hastalığa yakalandı ve MÖ 344/3'te öldü. Satraplık daha sonra başka bir kız kardeş olan Ada'ya geçti. Ancak MÖ 341/0'da Hekatomnos'un en küçük oğlu Pixodaros [ΠIΞΩAΔAΡOΥ] , muhtemelen Küçük Asya'nın Pers komutanı Rodoslu Mentor'un desteğiyle kız kardeşi Ada'yı devirip satraplığın başına geçmiştir.

Bu gasp, kocası Hidrieus'un ölümünün ardından kraliçe Ada'nın atanmasını onaylayan III. Artaxerxes'e yeni satrapı sevdirmedi. Kraliçe Ada yine de kırsal kesimden destek almaya devam etti ve Alinda [Aydın-Karpuzlu] şehrini hala elinde tutuyordu. Bunun sonucunda Karya kargaşaya sürüklendi ve MÖ 336'da Parmenion komutasındaki Makedonların istilasından sonra Ada Persleri desteklemekte tereddüt etmiştir. Sözde derebeylerinin bu şekilde desteklenmemesi, Pixodaros'un Makedon kralıyla yürüttüğü gizli ittifak müzakereleriyle de daha da artmıştır. MÖ 337'de Pixodaros, kızlarından biri ile gelecekteki Philip III Arridaios arasında evlenme girişiminde bulundu. Kendisinin gözden kaçırıldığını düşünen II. Philip'in büyük oğlu Büyük İskender [III. Alexander], Halikarnassos'a özel bir elçilik göndererek aynı prensesle evlenme isteğini iletti. Bunun haberi Makedonya Kralı II. Philip'e ulaştığında II. Philip Makedon-Karya ittifakını iptal etti. Pixodaros MÖ 336/5'te doğal nedenlerden öldü ve yerine, Pixodaros'un III. Philip ile nişanlanmaya çalıştığı prensesle evlenen, başka türlü bilinmeyen bir Pers olan Orontobates geçti. Orontobates'in kaderi belirsizdir, ancak Karya'nın MÖ 332'de Büyük İskender [III. Alexander] tarafından fethedilmesinden sonra Makedon kralı Büyük İskender Ada'ya diplomatik tekliflerde bulunarak onu yeniden satrap olarak atamıştır.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_HD_03 (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_HD_03 (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_HD_03 (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_HD_03 (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_HD_03 (5).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_HD_03 (6).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_HD_03 (7).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_HD_03 (8).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_HD_03 (9).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_HD_03 (10).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_HD_03 (11).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_HD_03 (12).jpg