The title of the page

Khalkedon Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,933
Beğeni
9,797
Küçük Asya Yarımadasının kuzeybatı kesimindeki topraklar, klasik dönemden başlayarak Helenistik ve Roma devirleri boyunca Bithynia olarak adlandırılmıştır. Bithynia bölgesinin en batı ucunda yer alan Khalkedon [Χαλκηδών] antik kenti günümüz Kadıköy ilçesidir.

MÖ 513’de Perslerin eline geçen önemli bir ticaret kenti konumundaki Khalkedon’da Tanrı Apollon’a adanmış tapınaklar bulunmaktadır. Yanlız şehrin tarihi boyunca sürekli istilalara maruz kalması, Bizans İmparatoru Valens’in Khalkedon [Χαλκηδών] kentinin surlarını yıktırması, yine aynı şekilde Bizans İmparatoru Konstantin döneminde kentte bulunan bütün tapınakların yerle bir edilmesi Khalkedon [Χαλκηδών] antik kentinden günümüze bir şey ulaşmasını engellemiştir.


Antik kentin ismi Yunanca Khalkos yani Bakır sözcüğünden türetilmiştir. Günümüz kalamış koyunun karşısında bulunan bugünkü Heybeliada’da bulunan bakır madenlerinin Fenikeliler zamanında işletildiği bilinmektedir. Antik Yunan döneminde adanın adı Khalke yani Bakır adasıdır. Antik kentte darp edilmiş sikkeler üzerinde yoğun olarak buğday başağı üzerinde boğa figürü, arka yüzde değirmen veya 3 başaklı buğday tasvirleri görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Khalkedon [Χαλκηδών] antik kentinde darp edilmiş antik sikkelerdir. Tarihin her dönemine ait Antik Sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.