The title of the page

Kibyra Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Kibyra [Κιβύρα] Antik KentiAntik dönem ismi Kibyra [Κιβύρα] olan antik kent günümüz Burdur/Gölhisar ilçesinin batısındaki Gölhisar ovasına hakim tepeler üzerinde Frigya'nın güneyinde, Likya sınırında bulunan antik bir kenttir. Pamfilya bölgesinde bulunan Küçük Kibyra'nın aksine bu kente Büyük Kibyra denmektedir.

MÖ 333 yılında kurulan Kibyra [Κιβύρα] antik kenti Likya, Karya ve Frigya'nın kavşağında, kuzey/güney ve doğu/batı ticaret yollarının tam kalbinde bulunan önemli bir ticaret kentidir. Antik kentte bulunan stadyumda MÖ 1. yüzyıldan itibaren gladyatörlerin dövüştüğü tespit edilmiştir. Stadyuma giden yolda çok sayıda gladyatör mezarı bulunmaktadır. Antik kentin günümüzde görülebilen kalıntıları Antik Roma dönemine aittir.
Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Kibyra [Κιβύρα] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
İçerik ve görseller eşliğinde tum sunumlarin muhteşem oldugu alanında lider kaliteli bir çizgi yakalayan bu platformda tüm nümizmatik severlere hitap eden bu antik kent ve antik sikkelerini görmek incelemek bilgi edinmek çok güzel teşekkürler
@Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.