Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Kisthene Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,159
Beğeni
12,325

Kisthene [ΚΙΣΘΗΝΗ] Antik Kenti


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ΚΙΣΘΗΝΗ.jpg


Antik dönem ismi Kisthene [ΚΙΣΘΗΝΗ] olan antik kent günümüz Balıkesir-Gömeç ilçesi sınırları içerisinde bulunan antik Mysia kenti.

Kisthene [ΚΙΣΘΗΝΗ] antik kentinde Satrap Orontes'in [ΟΡΟΝΤΗΣ] antik sikkeleri görülmektedir. MÖ 362'de Orontes o zamanlar Mysia'nın satrapıydı ve kayınpederi Artaxerxes II Mnemon'a karşı satrapların isyanına katılmıştır. İsyancı güçlere komuta etmekle görevlendirilen ve kendisine bir yıl boyunca 20.000 paralı askerin ödemesi için önemli miktarda para emanet edilen Orontes, hazineyi kendisine getirenleri ele geçirdi. Orontes, bu adamlara ihanet ederek, bunun kendisini II. Artaxerxes'in gözüne sokacağını ve bir kez daha Ermenistan'ın kontrolünü ele geçirmesine olanak sağlayacağını umuyordu. Bu süre zarfında II. Artaxerxes öldü ve MÖ 361'de Orontes Doğu'da Artaxerxes III Ochos'a karşı savaşıyordu ve sonunda ona boyun eğmiştir. MÖ 355 civarında, Orontes bir kez daha Batı Anadolu'daydı ve üçüncü kez isyan halindeydi. Bu dönemde Orontes, Orontes'in Kyme'yi ele geçirdiği Lydia ve Aeolis'te artık sadık satrap Autophradates'e [MÖ 362'de isyancılardan biri] karşı savaşıyordu. Ayrıca kendi ölümünden kısa bir süre önce II. Artaxerxes'e teslim ettiği Bergama'yı da ele geçirdi. MÖ 348'e tarihlenen bir yazıta göre, Orontes, Makedonya kuşatması Olynthos'u hafifletme girişimi sırasında Atina ordusuna tahıl sağlamak için tasarlanmış bir ticari anlaşmada Atina ile ittifak halindeydi. MÖ 348'den sonra Orontes hakkında başka hiçbir şey bilinmemektedir.

Antik kent sikkeleri içerisinde Mysia Satrapı Orontes'e ait sikkelerin ön yüzlerinde kalkan arkasında mızrakla çömelmiş savaşçı, arka tiplerde yaban domuzunun ön kısmı ve OPONTA/ORONTA lejantı görülmektedir. Antik kent darbı olan diğer Pers satrapı Pharnabazos'a ait sikkelerin ön yüzlerinde Pharnabazos portresi, arka tiplerde yaban domuzunun ön kısmı ve KIΣ/KIS lejantları görülmektedir. Yine aynı şekilde antik kent darbı olan Greek sikkelerinde ön yüzlerde Demeter, arka tiplerde at üzerinde savaşçı ve yunus balığı tasviri ile birlikte KIΣ/KIS lejantları görülmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Kisthene [ΚΙΣΘΗΝΗ] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KTH23 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KTH23 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KTH23 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KTH23 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KTH23 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KTH23 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KTH23 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KTH23 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KTH23 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KTH23 (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,159
Beğeni
12,325
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TX35 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TX35 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TX35 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TX35 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TX35 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TX35 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TX35 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TX35 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TX35 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TX35 (10).jpg