Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Korint Antik Kenti Ve Pegasos

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Korint Antik Kenti | Κόρινθος - Korınthos

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Corinth .jpg


Korint antik kenti, merkezi Yunanistan'ı Peloponnesos'a bağlayan kıstağı kontrol etmek için stratejik bir konuma sahiptir. Çevredeki bölge tarım için özellikle iyi olmasa da, şehir Arkaik dönemde Yunanistan anakarasının batı kıyısı boyunca ve Sicilya'nın Yunan şehirleri ile deniz ticaretinin hakimiyeti sayesinde zenginleşmiştir.

Pegasos tasviri, kanatlı ata Korintli kahraman Bellerophon'un korkunç canavar Chimaera'yı öldürme arayışında bindiği şeklindeki mitolojik gelenek nedeniyle erkenden Korint antik kentinin simgesi haline gelmiştir. Chimaera sonunda tanrıça Athena'nın yardımıyla Karya'da Pegasus adlı uçan bir ata binen Bellerephontes tarafından öldürülmüştür. Chimaera; Homer'in aslan başlı, keçi gövdeli ve kuyruk yerine yılan olarak tasvir ettiği bir canavar. Chimera’nın ateşi, bugün hala yerin yedi kat altında yanmaya devam etmektedir. Antalya’da Yanar Taş olarak bilinen bölge, günümüzde Chimera’nın ateşini izlemek için ziyaretçileri ağırlamaktadır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Koppa [Ϙ] sembolü, şehrin eski adının [Ϙόρινθος - Korinthos] sembolü olarak dönemin Antik Sikkelerinde her zaman mevcuttur. Korint antik sikkelerinin türleri, tanrıça Athena'nın yardımıyla ilahi kanatlı at Pegasos'u evcilleştirebilen en ünlü oğlu Bellerophon'un mitine atıfta bulunur.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Corinth2.jpg