Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Kraliçe Amastris

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Kraliçe Amastris'in hikayesi trajiktir. Büyük Pers Kralı III. Darios'un kardeşi Oxyathres'in kızıydı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_rf.jpg


Büyük İskender, Issus Muharebesi'nde İran'ın güçlü Ahameniş hanedanına karşı zafer kazandığında, seçkin Greko Makedon muhafızlarından 70'i, hetairoi ve savaş ganimeti olarak eline geçen Pers soylu kadınları arasında toplu evlilik emri vermiştir. Ancak Büyük İskender'in ölümünden hemen sonra bu evlilikler dağılmıştır.

Büyük İskender tarafından generali Krateros ile evlendirilen Amastris, daha sonra Krateros, Antipater'in kızlarından biri olan Phila ile evlenmeye karar verdiğinde terk edilmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2csa.jpg


Amastris ikinci evliliğini, ılımlı ve adil olduğu bildirilen ve Klearchos II ve Oxyathres adında iki oğlu olan Herakleia Pontica tiranı Dionysios ile yapmıştır. Dionysios'un erken ölümünden birkaç yıl sonra, onu Ptolemy I'in kızı Arsinoe lehine çabucak terk eden Lysimachos ile evlendi.

Böylece küçük oğulları adına yönettiği Herakleia'ya çekildi. MÖ 300'den kısa bir süre sonra, kendi adını verdiği Sesamos, Kromna, Kytoros ve Tium adlı dört küçük kasabanın birleşimi [füzyonu] ile Paphlagonia kıyısında bir şehir kurdu. Antik kent Amastris [Ἄμαστρις], Yunan sömürge döneminde Sesamos [Σήσαμος] adı altında kurulmuştur.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2xs.jpg


Amastris, İÖ 284 civarında iki oğlu tarafından boğuldu, ancak bu iğrenç hareketlerinden dolayı uzun yaşamadılar, çünkü adalet onları kısa süre sonra Lysimachos tarafından idama mahkum ettirmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2bn7.jpg


Ahameniş İmparatorluğu'nu sona erdiren İssos Savaşı'ndan sonra Büyük İskender'in esir aldığı kadınlardan biri olarak tarihe geçse de Amastris, bir savaş ganimetinden çok daha fazlası olduğunu kanıtlamıştır.

Konu içeriğindeki antik sikkeler Amastris antik kentinde darb edilmiş antik sikke görselleridir. Antik kente ait daha fazla antik sikke görseli için TIKLAYINIZ.