Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Kraliçe Berenike

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

BAΣIΛΣΣHΣ BEPENIKHΣ - Kraliçe Berenike


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_BERENIKE.jpg


En zorlu kraliçelerden biri olan II. Berenike'nin aile geçmişi, Makedon standartlarına göre bile alışılmadık derecede karmaşık ve kanlıdır. Sirenayka kralı Magas ve eşi Apama'nın kızıydı. MÖ 250'de, Cyrene'nin kralı olan Ptolemaios valisi Magas öldü ve kızı Berenike'yi kraliçe olarak bıraktı. Daha önce Magas ve Ptolemy II arasında Berenike'nin Ptolemy III ile evleneceği ve böylece Sirenayka'yı Mısır ile yeniden birleştireceği konusunda bir anlaşma yapılmış olmasına rağmen, bu onurlandırılmadı ve Berenike bunun yerine Makedon Antigonid hanedanının bir çocuğu olan güzel/yakışıklı olarak bilinen Demetrius ile evlendi. Bu ilişki, kraliçe Berenike'nin Demetrius'u annesiyle yatakta bulup idamını emretmesiyle aniden sona erdi. Daha sonra kraliçe Berenike Ptolemy III ile evlendi ve MÖ 246'da Ptolemaios kraliçesi olmuştur.

Berenike ve Ptolemy III'ün mutlu bir evlilikleri olduğu bilinmektedir. Kocası, Üçüncü Suriye Savaşı'nda [MÖ 246-241] Seleukos İmparatorluğu'na karşı savaşa çağrıldığında kraliçe Berenike, kocasının sağ salim geri döneceğine dair bir yemin olarak saçından bir tutamı Afrodit'e adadı ve sunuyu Zephyrium'daki tanrıçanın tapınağına koydu. Geleneğe göre saçlar, adandıktan sonraki gece gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur. Saçların ortadan kaybolmasının açıklaması, Ptolemaios dönemi saray gökbilimcisi Samoslu [Sisam Adası] Conon [ΚΟΝΩΝ Ο ΣΑΜΙΟΣ] tarafından, gece gökyüzüne baktığında ve kayıp kilit olarak bir takımyıldızı tespit ettiğinde, Afrodit'in kraliçenin adanmışlığını kabul etmek için saçların göklere taşındığını ve yıldızların arasına yerleştirildiğini söyleyerek açıklamıştır. O zamandan beri takımyıldız Latince Coma Berenices [Berenike Kilidi] adıyla bilinmektedir. Tanınması, saray şairi Kallimachos'un [ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ] daha sonra Catullus tarafından Latince'ye çevrilen bir şiiriyle anılmıştır.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke MÖ 246 ile MÖ 222 arasında hüküm süren, Ptolemaios hanedanını gücünün zirvesine çıkaran Ptolemaios Krallığı'nın üçüncü kralı Ptolemy III Euergetes [ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ ΕΥΕΡΓΕΤΗΣ] tarafından kraliçe Berenike adına darb ettirilmiştir.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_BERENIKE.jpg