Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Kurt Apollon Efsanesi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Apollon Lykaios - Kurt Apollon


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg


Argos, yaklaşık 7000 yıldır sürekli olarak yerleşim görmüştür. Geç Tunç Çağı'nda Miken'in önemli bir kalesiydi ve Homer'in İlyada'sında belirgin bir şekilde yer almaktadır. Argos [ΑΡΓΟΣ] MS 395'te Vizigotlar tarafından yıkılana kadar Yunan, Helenistik ve Roma dönemleri boyunca önemini korumuştur. Antik kent günümüz Nafplio şehri bölgesinde bulunmaktadır.

Kurt, özellikle Peloponnesos mitolojisinde kurt adam mitinin somut örneği olarak kabul edilir. Apollon Lykaios'un yerel versiyonunun sembolü olarak Argos'ta kendisine bir tapınak adanmıştır. Kurt, Argos'ta ünlü ve eski bir kutsal alanı olan Apollo Lykios'un [kurt-Apollo] simgesidir. Efsaneye göre kutsal alan, Mısır'dan Argos'a gelen ve kısa süre sonra şehrin antik Pelasgian hükümdarlarının yerini alan Danaos tarafından kurulmuştur; Pausanias [ΠΑΥΣΑΝΙΑΣ], MS 2. yüzyılda burayı ziyaret ettiğinde Danaos'un tahtının hala tapınakta sergilendiğini söyler.

Yunan mitolojisinde kurt adam Lykaon [ΛΥΚΑΩΝ] Arkadyalıların kralı ve Pelasgos'un oğluydu. Ülkenin en eskisi olan Lykosura şehrini kurmuştur. Ayrıca, Platon'un yazıtlarına göre tarihi zamanlarda hala insan kurban edilmenin sunulduğu Lykaion Dağı'nda Lycaean Zeus kültünü ve Arcadia'nın en saygı duyulan Lycaean Savaş Oyunlarını kurmuştur.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg