Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Kyzikos Antik Kenti Ve Yaban Domuzu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Kyzikos Antik Kenti Ve Yaban Domuzu


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZİKOS (1).jpg


Küçük Asya'da [günümüz Türkiye'si] Mysia bölgesinde yer alan antik bir Yunan şehri olan Kyzikos antik kenti, genellikle belirgin bir sembol olarak yaban domuzunun yer aldığı antik sikkeler darb etmiştir. Yaban domuzu tasvirleri, bu antik sikkelerin çoğunda önemli ve tanınabilir bir unsur olmasının yanı sıra şehir ve kültür açısından da önem taşımaktaydı. Kyzikos [ΚΥΖΙΚΟΣ] antik dönemdeki hazırladığı ünlü şaraplarının yanı sıra bir diğer ünlü olduğu konu darb ettiği elektron sikkelerdir. Arkaik çağdan Hellenistik çağa kadar 240 tan fazla farklı sikke tipi mevcuttur.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZİKOS (2).jpg


Yaban domuzu, Kyzikos antik kentinin mitolojik ve tarihi mirasının bir temsilidir. Efsanevi kahraman Herakles'in [Roma mitolojisinde Herkül] yer aldığı bir efsaneyle bağlantılı olduğuna inanılıyordu. Efsaneye göre Herakles, Kyzikos antik kentinin çevresindeki bölgeyi terörize eden devasa bir domuzla savaşıp onu yenmiştir. Bu olay şehrin kimliğinin merkezi bir parçası haline gelmiş ve yaban domuzu, Kyzikos'un kahramanla [Herakles] ve kendi kahramanlık tarihiyle olan bağlantısının sembolü olarak hizmet etmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZİKOS (3).jpg


Kyzikos antik kenti tarafından darb edilen antik sikkelerde yaban domuzu genellikle çeşitli pozlarda ve tarzlarda tasvir edilmiş, bazen de görüntüye eşlik eden lejantlar veya başka unsurlarla birlikte tasvir edilmiştir. Bu antik sikkeler geniş çapta dağıtıldı ve antik dünyada ticarette önemli bir rol oynamıştır.

Kyzikos antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZİKOS (4).jpg