The title of the page

Laodikeia Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Laodikeia [ Λαοδίκεια ] Antik Kenti

Antik dönem ismi Laodikeia [ Λαοδίκεια ] olan antik kent günümüz Denizli / Eskihisar - Goncalı - Bozburun köyleri sınırları içerisinde yer alan Lykos [ Çürüksu ] vadisinin en önemli antik kentidir. Antik kent eski kaynaklar da λαοδίκεια πρὸς τοῦ λύκου / Laodikia pros tou Lykou = Lykos'un kıyısındaki Laodikeia olarak bilinmektedir. Helenistik kent, M.Ö. 3. yy.’ın ortalarında Seleukos Kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kurulmuştur. M.Ö. 130/129 yılında ise bölge tamamen Roma’ya bağlanmıştır. Laodikeia [ Λαοδίκεια ] antik kenti ayrıca Vahiy kitabında belirtilen Yedi Asya Kilisesi arasında yer almaktadır.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Laodikeia [ Λαοδίκεια ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
Muhteşem görseller eşliğinde kaliteli sunum ile antik kent ve antik sikkelerini görmek çok güzel nümizmatik alanında merak edilen herşey bu sitede mevcut emekleriniz için teşekkürler
@Ares
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Sikkelerin arka kısmındaki yılan sembolunu neyle değerlendireceğiz?
Cistophorus / Kistophoros sikke üzerinde Dionysos kültü şenliklerinde büyük bir alayla taşınan ve içinde ya da etrafında yılanlar bulunan kutsal sepetin [ cista mystica ] sembolü olan Antik Yunan sikkeleridir. Aynı tip sikkeler Pergamon antik kentinde de mevcuttur.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.