Antik Sikkeler Nümzimatik

Laodikeia Combusta Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,358
Beğeni
12,101
Laodiceia [Λαοδίκεια] Antik Kenti

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Laodikeia Combusta.jpg


Antik dönem ismi Laodiceia/Laodikeia [Λαοδίκεια] olan antik günümüz Konya iline bağlı olan Ladik ilçesidir. Laodikeia [Λαοδίκεια] Antik Kenti Seleukos I. Nikator tarafından kurulmuş ve annesi Laodice'nin adını taşıyan beş kentten birisidir. Laodikeia [Λαοδίκεια] Antik Kenti Roma döneminde önemli bir idari merkez olmakla birlikte, Romanın Efes’ten başlayarak Melitea’ya [Malatya] uzanan doğu askeri yolunun bağlantısını oluşturmaktadır.

Antik kent zamanla isim değiştirmiş Laodiceia Combusta, Yakılan/Yanmış/Yanık Laodikya anlamına gelen Laodikeia Catacecaumene [Λαοδίκεια Κατακεκαυμένη] ve imparator Claudius döneminde imparatorun adı olarak Claudiolaodicea ismini almıştır.

Katakekaumene veya Catacecaumene, Helenistik [Yunan] ve Roma dönemlerinde bölge adıdır. Aynı zamanda bölgedeki on şehrin birliğidir. Katakekaumene [Κατακεκαυμένη] yanmış/yanık anlamına gelir. Antik kentin bir zamanlar yangınla yok edilmiş olduğu yeniden inşa edildiği bilinmektedir.

Bazı antik yazarlar antik kenti Lycaonia bölgesine, diğerleri ise bir Pisidia yerleşimi olarak tanımlar. Ptolemy ise antik kenti Galatya bölgesi yerleşimi olarak tanımlamıştır. Laodikeia [Λαοδίκεια] Antik Kenti Lycaonia bölgesinde Konya/ Ladik'tedir.
[Diğer antik kentlerde olduğu gibi antik bölgelerin genişlemelerinden dolayı antik kentleri farklı bölgelerde görebiliyoruz.]


Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Laodikeia [Λαοδίκεια] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LAD4A (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LAD4A (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LAD4A (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LAD4A (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LAD4A (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LAD4A (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LAD4A (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LAD4A (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LAD4A (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LAD4A (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,358
Beğeni
12,101
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LD2X (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LD2X (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LD2X (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LD2X (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LD2X (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LD2X (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LD2X (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LD2X (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LD2X (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LD2X (10).jpg