Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Lesbos Mytilene

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Mytilene [ΜΥΤΙΛΗΝΗ] Antik Kenti - MVTIΛHNAIΩN


Midilli şehri adını Lapithes'in oğlu Midilli'den alır. Midilli bir tanrının emriyle Yunanistan'ı bırakıp Midilli'ye gider. Orada bir kralın kızı Methymna [Ada üzerindeki bir başka anti kentin ismi] ile evlenir. Böylece adanın sahibi olur ve adaya adını verir. Ayrıca şehir Arion [ΑΡΙΩΝ], Alkaios [ΑΛΚΑΙΟΣ], Terpandros [ΤΕΡΠΑΝΔΡΟΣ] gibi şairlerin ve Hellanikos [ΕΛΛΑΝΙΚΟΣ] gibi önemli filozofların da doğduğu yerdir. Adanın antik çağlardan beri bilinen isimleri Pelasgia [ΠΕΛΑΣΓΙΑ], Issa [ΙΣΣΑ], Aegira [ΑΙΓΕΙΡΑ], Mytonis [ΜΥΤΩΝΙΣ], Imerti [ΙΜΕΡΤΗ], Lasia [ΛΑΣΙΑ] ve Makaria [ΜΑΚΑΡΙΑ] idi. Zengin ve kültürel bir yaşam sunan Midilli'de Sappho kız okulu kuruldu. Ada Arkaik dönemde en parlak dönemini yaşamış ve bu dönemde Troas bölgesindeki birçok kent Midilli'nin egemenliğine girmiştir.

Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin arka yüzünde, defne çelengi takan Apollon'un başını tasvir eden stilize bir grifon kafası bulunmaktadır. Figürün ana ikonografik özellikleri, açık ağız ve dışarı çıkmış dil, antik sikkenin üzerinde yansıtılmıştır. Grifon'un Apollon'la tasviri, karakterin dini ilişkisi açısından adadaki Apollon kültüyle bağlantılıdır. Geleneğe göre grifonlar Apollon'un koruyucu köpekleridir. Strabon, Apollon Hekatos [okuyla hedefi vuran okçu] kültünün bölgede yaygın olduğunu anlatır [Strabon, XIII 2,5]. Antik kentin sembolü olan ve Apollon'un koruyucu köpeği olarak kabul edilen Griffin ile bölgede kült olarak tapınılan Apollon, adanın antik sikkelerinde bir araya getirilmiştir.

Mytilene [ΜΥΤΙΛΗΝΗ] antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Mytilene.jpg