Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Makedonya Krallığı Ptolemaios Keraunos Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318

Makedonya Krallığı Ptolemaios Keraunos


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_pt.jpg


Ptolemaios Keraunos, Mısır kralı I. Ptolemy Soter ile Makedon naibi Antipater'in kızı Eurydice'nin en büyük oğlu olarak dünyaya geldi. Tarihte ilk kez MÖ 282'de Makedon kralı Lysimakhos'un oğlu Agathokles'i öldürmeye yönelik bir komployla bağlantılı olarak ortaya çıkmıştır. Krala ait olan Keraunos [ΚΕΡΑΥΝΟΣ] lakabı Yunanca Yıldırım anlamına gelir ve kralın sabırsız, aceleci ve yıkıcı karakterine atıfta bulunmaktadır. Keraunos'un Ptolemy olarak da adlandırılan küçük üvey kardeşi, veliaht olarak seçildiğinde ve MÖ 282'de II. Ptolemy olarak tahta çıktıktan sonra, Ptolemy Keraunus tahtın potansiyel bir rakibi olarak Mısır'ı terk ederek üvey kız kardeşi Arsinoe'nin kraliçe olduğu Trakya'ya kral Lysimakhos'un sarayına gitmiştir.

Lysimakhos'un MÖ 281'de I. Seleukos Nikator'a karşı yapılan Korupedium Savaşı'ndaki yenilgisi ve ölümünden sonra, Makedonya tahtı, Büyük İskender'in Mısır dışındaki tüm fetihlerini elinde bulunduran Seleukos I Nikator'a geçti ve Seleukos Makedonya ve Trakya'yı ele geçirmek için harekete geçti. MÖ 281 yılının Eylül ayında Makedonya'ya yaptığı eve dönüş yolculuğunda Seleukos I Nikator'a, açıklanamayan bir nedenden dolayı koruması altına aldığı Ptolemy Keraunos eşlik ediyordu. Ancak MÖ 281'de Trakya'ya varıldığında Seleukos, Ptolemy Keraunos tarafından öldürüldü. Bu suikast Ptolemy Keraunos'un Makedonya tahtına oturmasını sağlamıştır. Makedonya Lysimacheia antik kentinde Makedon ordusu tarafından kral ilan edildi. MÖ 281'de Epiruslu Pyrrhus ile ittifak yaptı. Ptolemy Keraunos, Lysimakhos'un dul eşi olan üvey kız kardeşi II. Arsinoe'den kendisiyle evlenmesini istedi. Törenin ardından Arsinoe'nin iki küçük oğlunu öldürdü ve Arsinoe II'nin kendisi de Mısır'a kaçarak kendi kardeşi Ptolemy II ile evlenmiştir.

Ptolemy Keraunos gücünün zirvesinde olmasına rağmen, sonrasında çok fazla yaşayamadı. MÖ 279'da, Makedonya'ya ve Yunanistan'ın geri kalanına bir dizi toplu baskın düzenleyen Bolgius liderliğindeki Galyalılara karşı yapılan savaşlar sırasında yakalanıp öldürüldü. Onun ölümü Yunan devletlerine anarşi getirdi, çünkü haleflerinden hiçbiri istikrar getiremedi. Bu durum, Antigonos Gonatas'ın MÖ 277'de Trakya'nın Lysimacheia kenti yakınlarındaki savaşta Galyalıları mağlup etmesine kadar yaklaşık iki yıl sürmüştür.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Makedonya Kralı Ptolemaios Keraunos'a ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_K7 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_K7 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_K7 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_K7 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_K7 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_K7 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_K7 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_K7 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_K7 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_K7 (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PT3X (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PT3X (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PT3X (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PT3X (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PT3X (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PT3X (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PT3X (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PT3X (8).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PT (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PT (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PT (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PT (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PT (5).jpg