Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Makedonya - Mende

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Dionysos ve Mende Şarabı

Mende [Μένδη]; Günümüz Chalkidiki [Χαλκιδική] - Halkidiki bölgesinde, Kassandra [Κασσάνδρα] yarımadasında bulunan antik kenttir. Günümüz Kalandra köyü. Antik kent bol kereste kaynakları, gümüş, altın ve kurşun madenlerine sahiptir. Antik kent Mendae - Mendai [Μένδαι] - Menda [Μένδα] ve Mendis olarak da bilinmektedir.

Dionysos'un antik sikkeler üzerindeki en dekadan tasviri olan bu tasvir, bize tanrının kendisini taşıyan bir eşeğin sırtına lüks bir şekilde yaslandığı bir sahneyi göstermektedir.

Mende, Naxos ve Maroneia gibi diğer şehirlere rakip olan önde gelen bir şarap ihracatçısıydı ve şarabının kalitesi ve ünü antik kaynaklarda iyi bir şekilde doğrulanmıştır. Bu nedenle Mende'nin Dionysos'u koruyucu bir tanrı olarak benimsemesi doğaldır. Vahşi düşkünlükleri ve şaraba olan sevgisinden dolayı sık sık sarhoş olma durumuyla ün salmış olan bu cezbedici sahne, aynı anda hem eğlence hem de sarhoşluk ihraç eden bir şehre ve aynı zamanda ürünlerinin kalitesinin gurur verici bir ifadesidir. Dionysos'un elindeki şarap ile arka yüzünde üzüm yüklü asmalar arasındaki bağın anlatmak istediği açıktır. Mende'nin şarabı bir tanrı için yeterince iyidir.

DİONYSUS.jpg


Mende antik kentinde darb edilmiş Tetradrahmi kategorisinde olan antik sikke. Ön yüzde sakallı, sarmaşık çelengi ve himation takmış, sağ elinde bir kantharos tutan, bir eşeğin sırtına sola yaslanmış, sağa yürüyen ve sol dirseğini kafasına dayamış Dionysos, sağ tarafta karga. Arka tip asma ve beş salkım üzüm çevresinde ΜΕΝΔΑΙΟΝ - MENDAION lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg