Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Mysia Kyzikos Antik Kenti

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Kyzikos [ Κύζικος ] Antik Kenti

43.jpg


Kyzikos [ Κύζικος ] antik kenti günümüz Erdek [Αρτάκη] ilçesi yakınlarında Marmara Denizi kıyısında bulunan antik bir Misya [Mysia-Μυσία] kentidir.

Geleneğe göre, Zeus tarafından serbest bırakılan biri doğudan, diğeri batıdan uçan iki kartal tam olarak Apollon'un kutsal alanında buluştu. Bu nokta, herkesin görmesi için Omphalos taşı tarafından işaretlendi ve burası dünyanın merkezi olarak belirlenmiştir.

Delphi'deki Apollon tapınağının kökenleri, Homeros'un Apollon İlahisi'nde anlatılır. Apollon, Parnassus Dağı'ndan indi ve sonunda karla kaplı Parnassus Dağı'nın altında Crisa'da kehanetinin temeli için uygun yeri bulana kadar kuzey ve orta Yunanistan'dan geçti.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZİKOS.jpg


Apollon tapınağını kurduktan sonra bölgede yaşayan dişi bir ejderhayı öldürmüştür. Bölgenin adı daha sonra katledilen ejderhanın çürüyen gövdesi nedeniyle Pytho [ve Pythian Apollon] olarak adlandırılmıştır. Kendini bil sözü [γνῶθι σεαυτόν], Apollon’un ejderha Python’u öldürdüğü Delphoi’de kurduğu Apollon tapınağını girişinde yazılıdır ve Delfik tapınımın sloganıdır.

Yunanca'da Pytho fiili çürümek anlamına gelir. İlginçtir ki Zeus, ejderhayı öldürmekten dolayı Apollon'u dokuz yıllığına Teselya'ya sürerek cezalandırmıştır. Delphi'de her dokuz yılda bir kutsal alanın kuruluş efsanesiyle bağlantılı bu olayları anmak için Stepteria adlı dini bir festival kutlanırdı.

Delphi'deki kehaneti, Yunanlılar için kolonilerini kurmada dini itici güç olarak önemli bir rol oynadı, bu nedenle, kendisi de bir Miletos kolonisi olan Kyzikos sakinleri için önemlidir.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke türünün Kyzikos için önemi, Aioller tarafından Teselya'dan sürülen Tesalya'dan Pelasgilerin şehre yerleşmesini anlatan başka bir hikayede de bulunabilir. Kralları ve liderleri, şehre adını veren ve böylece Apollo ve Delphi'deki tapınağıyla bağlantısını kuran Apollon'un oğlu Kyzikos'tur.

Kyzikos antik kentinde darb edilmiş olan bu antik sikke, Delphi'deki Apollon tapınağının kutsal bölgesini dünyanın fiziksel merkezi olarak belirleyen omphalos [göbek] taşının efsanesini tasvir etmektedir.

454.jpg


Antik Sikkeler Nümizmatik | 2023