Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Mysia Kyzikos | Helios

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke üzerinde görüldüğü gibi güneş tanrısı Helios ve atları, mitolojide belki de en çok Ovid'in Metamorfozları ve Euripides'in Phaethon'unda bulunan Phaethon mitindeki rolleriyle tanınırlar.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KYZIKOS.jpg


Phaethon, Helios ve ölümlü Clymene'nin oğluydu. Yalnızca annesiyle yaşadığı için, Phaethon'un sınıf arkadaşları onun yüce babalık iddialarına şüpheyle yaklaşıyorlardı. Bu konuda tekrar tekrar alay edilmekten öfkelenen ve utanan Phaethon, ebeveynliğini kesin olarak kanıtlamaya karar verdi.

Güneşin [Helios] arabasının günlük yolculuğuna başladığı söylenen Hindistan'daki babası Helios'un sarayını ziyaret eden Phaethon, Helios'u kandırarak ona istediği her dileği yerine getirme sözü verdi. Bu güçle Phaethon, güneş tanrısı Helios'un arabasına binmesine ve ikisi bu antik sikkenin üzerinde tasvir edildiği görülen dört atı, Aethon, Eous, Phlegon ve Pyrois'i bir gün boyunca gökyüzünde sürmesine izin verilmesini istedi. Helios, küçük bir çocuğun bu en güçlü atları kontrol edemeyeceğinin ve bunu yapmasına izin vermenin son derece tehlikeli olduğunun farkındaydı, ancak sözüne bağlıydı ve kabul etmesi gerekiyordu.

Bu nedenle, ertesi gün şafak vakti, Phaethon arabaya binerken, Helios tarafından birçok uyarı sözü söylendi, özellikle Phaethon'un gökyüzünde merkezi bir rota tuttuğunu ve çok yükseğe veya çok alçaktan uçmadığına dikkat çekti. Phaethon, babasının uyarılarına aldırış etmeden, şüpheci sınıf arkadaşlarının onu görmesini ve alay etmelerini sonsuza kadar durdurmasını sağlamak için arabayı dünyanın yakınına sürdü.

Güneşin atları, bu kadar deneyimsizce idare edilmeye alışkın değildi, ayaklandılar ve genç Phaethon'u yenerek onları kontrol etmesini engellediler. Afrika kıtasında karaya dalmadan ve dünyayı kavurup Sahra Çölü'nü yaratmadan önce, gökyüzünü kavurup Samanyolu dediğimiz kalıcı bir iz yarattılar. Tanrıların kralı Zeus, Olimpos Dağı'ndan [ΟΛΥΜΠΟΣ] aşağıya bakarken Phaethon'un yarattığı yıkımı görünce çocuğu yıldırımla yere vurarak anında öldürür. Atlarıyla güneş tanrısının herhangi bir görüntüsünü gördüğünüzde, pervasız gençliğin bu trajik hikayesini hatırlamamak zor.

Kyzikos antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.