Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Nasos Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,159
Beğeni
12,325

Nasos Antik Kenti


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NASOS.jpg


Antik dönem ismi Nasos olan antik kent, günümüz Midilli/Lesbos adası ile Küçük Asya arasında bulunan Maden Adası bölgesinde bulunan antik kenttir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ZW3.jpg


Antik kent ismi Nesos [Nasos] Pordoselene olarak da bilinsede Pordoselene antik kenti kalıntıları Alibey [Cunda] Adası bölgesinde yoğun olarak görülmektedir. İki farklı antik kent söz konusudur. Pordoselene antik kentinde darb edilmiş sikkeler üzerinde antik kent ismi ΠΟΡΔΟΣΙΛ ve ΠΟΡΔ olarak görülmektedir. MÖ 425/4 tarihli Atina haraç listesi Nasos Pordosilene'den yapılan ödemeleri kaydettiği için, Nasos ve Pordosilene'nin aynı topluluk için iki isim olduğu ileri sürülmüştür. Eğer bu doğruysa, buranın sakinleri, geç Klasik veya erken Helenistik dönemde, utanç verici orijinal isimleri olan Pordosilene'yi [Silenos'un osuruğu] kasıtlı olarak belirsiz bir Nasos [Ada] olarak değiştirme ihtiyacı hissetmiş olabilirler. Ancak MS 2. ve 3. yüzyıllara ait Roma Eyalet sikkelerinde Pordosilene isminin yeniden yer aldığını belirtmekte fayda vardır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Nasos [Νᾶσος] antik kentinde darb edilmiş Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78F5X (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78F5X (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78F5X (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78F5X (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78F5X (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78F5X (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78F5X (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78F5X (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78F5X (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78F5X (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78F5X (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78F5X (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78F5X (13).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_78F5X (14).jpg