The title of the page

Nikomedia Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Nikomedia [ Νικομήδεια ] Antik Kenti

Antik dönem ismi Nikomedia [ Νικομήδεια ] olan antik kent günümüz Kocaeli / İzmit ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. İzmit antik dönemde Astakos adıyla bilinmektedir. İzmit Körfezinde eskiden çokça yakalanan ıstakoz nedeniyle bu adı aldığı düşünülmektedir. Antik dönemde İzmit Körfezinin adı Istakoz Körfezi olarak geçmektedir. Astakos, Trakya Kralı Lysimakhos tarafından yıkıldıktan sonra Bitinya Kralı 1. Nikomedes tarafından MÖ 264'te Nikomedia adıyla yeniden kuruldu ve Anadolu'nun kuzeybatısında o günden beri her zaman en önemli şehirlerden biri olmuştur. Günümüz İzmit, antik kentin tam üzerine kurulu durumdadır.İzmit Büyük İskenderin komutanlarından Trakya Kralı Lysimachos tarafından yıkılıncaya kadar varlığını sürdürmüştür. Bitinya Kralı 1. Nicomedes [Νικομήδης] M.Ö. 262'de kenti yeniden kurmuştur. Bitinya Krallığının başkenti olan bu kente, kurucusundan dolayı Nicomedeia ismi verilmiştir. Bir geçit yeri olan Nikomedia [ Νικομήδεια ], Roma yolları üzerinde bulunduğundan ulaştırmada büyük önem taşıyordu ve Boğazlara yakın olması nedeniyle Roma Filosu bulunduruyordu. İmparator Diocletianus, 284 yılında Nicomedia antik kentini Roma İmparatorluğunun başkenti yapmış ve buraya yerleşmiştir. Kente saraylar yaptırmış, kenti başkent işlevini görebilmesi için bir çok yeni yapılarla donatmıştır. Bu dönemde Nikomedia [ Νικομήδεια ], silah fabrikası, darphane, tersane, hamam ve tapınaklarıyla Roma, Antakya ve İskendireye'den sonra dünyanın dördüncü büyük kenti haline getirilmiştir.Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler İzmit / Nikomedia [ Νικομήδεια ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839
Altta paylaşmış olduğumuz antik sikkeler İzmit [ Νικομήδεια ] Nikomedia antik kentinde darp edilmiş Bizans dönemine ait antik sikkelerdir.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.