Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Paeonia Krallığı Antik Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Paeonia Krallığı [Παιονία] - Paeonya/PayonyaPaeonia Krallığı [Παιονία] sınırları Kuzey Makedonya'nın çoğu ve Yunan Makedonyası'nın kuzey/orta kısımlarına denk gelmektedir. Kökenleri hakkında çok az bilgi mevcuttur ancak Trakya'lı oldukları düşünülmektedir. Krallığın ana şehirlerinden bazıları Damastion, Audaristus, Stenae, Antigonea, Yoron, Bragile, Almana, Zapara, Kelenidion, Astraeum, Doberus, Eidomenae ve Gortinia. Krallığın olduğu bölge özellikle altın ve gümüş açısından çok zengin bir bölgedir. Krallık Almopyalılar, Laealılar, Derrones, Odomantes, Paeoplae, Doberes ve Siropaiones gibi bağımsız kabilelerden [Hanedanlık] oluşmaktadır. Paeonian dini, aralarında Dyalus veya Dryalus olarak bilinen Dionysus kültüydü ve Trakyalı ve Paeonyalı kadınlar Kraliçe Artemis'e kurban sunmaktaydı. Paeonyalılar ayrıca güneşe bir direğin tepesine sabitlenmiş küçük yuvarlak bir disk şeklinde tapıyorlardı.Paeonia Krallığı [Παιονία], 280/279'daki Galya istilaları sırasında harap olsada, Kral Leon'un yönetimi altında tekrar geri alınmıştır. Paeonia Krallığı, Roma'ya karşı başarısız savaşında Philip V'e 4.000 asker sağladıktan sonra tüm bölge Roma kontrolüne alınmıştır. Krallık Trakya/Makedonya tarzı Tetradrahmi antik sikkeler darb etmiş ve ön yüzlerde Apollon veya Zeus tasvirleri, arka tiplerde ise Herakles'in nemea aslanı ile güreş tasviri yer almaktadır. Aynı şekilde antik Paeonia Krallığı'na [Παιονία] ait Drahmi-Tetrobols-Dodeka Drahmi kategorisinde olan antik sikkeler mevcuttur. Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Paeonia Krallığı [Παιονία] Hanedanlarına ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

Hazırlanmış olan içerik antik sikkeleri bilinen Paeonia Krallığı [Παιονία] Krallarına aittir.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Paeonian kralı Kral Lycceios/Lycceius [Λύκκειος]

Krallığın kurucusu Agis tarafından MÖ 356-340 yıllarında tahta geçirilmiş ve yerine daha sonra Patraus geçmiştir. Krala ait antik sikkeler arka yüzlerde nemea aslanını boğan Herakles tasvirleri ve ΛYKKEIOY/LYKKEIOU lejantı görülmektedir.

 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Paeonian kralı Kral Patraus/Patraos [Πατράος]

Kral Lycceius'tan önce gelen Paeonian kralı Kral Patraus [Πατράος]. Kral hakkında çok az bilgi mevcuttur. İskender'in İran'ı işgali sırasında bir süvari birliğini komuta eden Ariston'un kardeşi olduğu düşünülmektedir. Trakya ve Makedon standartında Tetrdrahmi kategorisinde antik sikkeleri mevcuttur. Sikkelerin ön yüzlerinde Apollon, arka tiplerde düşmanı ezen ve mızrak saplayan süvari tasvirleri ile ΠΑTPAOY/PATRAOU lejantları görülmektedir. Krala ait gümüş Drahmi sikkeler de ise ön yüzlerde Apollon arka tip ΠΑTPAOY/PATRAOU lejantı iile birlikte yaban domuzunun ön kısmı yer almaktadır. 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Paeonian kralı Audoleon [Αὐδολέων]

Kral Patraus'un oğlu, seleflerinde olduğu gibi Audoleon'un saltanatı hakkında kısıtlı bilgi mevcuttur. Kral Audoleon [Αὐδολέων] saltanı sırasında Tetradrahmi, Drahmi ve Tetrobol kategorisinde olan antik sikke darbı yaptırmıştır.