Antik Sikkeler Nümzimatik

Paktye Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,380
Beğeni
12,114
Paktye [Πακτύη] Antik Kenti

antik sikkeler nümizmatik.jpg


Antik dönem ismi Pactya veya Paktye [Πακτύη] olan antik kent günümüz Çanakkale/Gelibolu/Bolayır köyü bölgesinde bulunmaktadır. Atinalı komutan Alkibiades [Αλκιβιάδης] Paktye [Πακτύη] / Bolayır bölgesinde yarımadanın her iki yanındaki denizi gören tepe üzerindeki bulunan konağında kaldığı ve oluşturduğu küçük orduyla Trakya bölgesine akınlar düzenleyerek hazinesini doldurduğu antik kaynaklarda yazmaktadır. Antik kentin bilinen çok az sayıda antik sikkesi vardır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Paktye [Πακτύη] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KJ32 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KJ32 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KJ32 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KJ32 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KJ32 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_KJ32 (3).jpg