Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Paktye Antik Kenti Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327

Paktye [ΠΑΚΤΥΗ] Antik Kenti


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg

Miltiades [Tiran] yönetimindeki Atinalılar tarafından MÖ 6. yüzyılda kurulan Paktye [ΠΑΚΤΥΗ] antik kenti, günümüz Çanakkale-Gelibolu-Bolayır köyü bölgesinde bulunmaktadır. Chersonesos [Gelibolu Yarımadası] kıstağının Propontik [Marmara Denizi] kıyısında, Miltiades tarafından inşa edilen sur duvarının doğu ucunda yer alan Paktye, sınırlı büyüklükte bir yerleşim yeri olarak görünse de hiçbir zaman Atina haraç listelerine dahil edilmemiştir.

Antik kentin daha önce hiçbir zaman kendi antik sikkesini darb etmediğine inanılıyordu. Ancak bulunan antik sikkeler bu örnek durumun böyle olmadığını kanıtlamaktadır. Antik kentin sikkelerinin ön yüzlerinde Chersonese tarzı bir aslan yer alır ve güneşi temsil eden bu hayvan antik sikkelerin arka yüzündeki buğday tanesiyle eşleştirilmiş.

Antik kentin darb etmiş olduğu antik sikkelerin ön yüzlerinde bir şekilde Chersonese tarzı bir aslan yer alır ve güneşin bu hayvan temsili, çimlenmesinden ve büyümesinden sorumlu olduğu antik sikkenin arka yüzünde görülen buğday tanesiyle eşleşmektedir. Arka tarafta buğday tanesi ile birlikte doğurganlığın sembolü olan deniz tarağı kabuğu tasviri vardır. Trakyalı Chersonesos, buğday üretimiyle ünlüydü ve ekonomilerinin temeli olarak bu tahıl, tıpkı Metapontum [Lucania] antik kentinde olduğu gibi, uygun bir şekilde antik kentin sivil amblemi olarak kabul edilmiştir. Antik kentin bilinen çok az sayıda antik sikkesi vardır.
Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Paktye [ΠΑΚΤΥΗ] antik kentinde darb edilmiş olan antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PAKTYE (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PAKTYE (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PAKTYE (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PAKTYE (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PAKTYE (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PAKTYE (6).jpg