Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Pergamon Antik Kenti - Pallas Athena

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Truva'ya, Büyük İskender'e ve Roma'nın kuruluşuna kadar hepsi tek bir antik sikke üzerinde birleşiyor.


 Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PERGAMUM (2).jpgMısır papirüsüyle rekabet edebilmek için parşömeni yaratan Küçük Asya'nın antik Yunan kenti Pergamon, gelişmiş bir zenginlik, sanat, edebiyat ve askeri güç merkezi olan Attalid hanedanının merkezi haline geldi. Şifa tanrısı Asklepios kültüyle ve Galyalıların Attalus I Soter tarafından yenilgiye uğratılmasının anısına dikilen büyük Bergama Sunağı ile ünlüydü. Bergama antik kentinde darb edilen stater kategorisinde olan Büyük İskender sikkeleri, Truva'nın ünlü Athena Palladion heykelinin yer aldığı tek altın antik sikkedir. Athena'nın bu görüntüsü Truva'nın koruyucusu olarak kabul ediliyordu. Bir efsaneye göre Palladium Truva'da kaldığı sürece şehir asla ele geçirilemezdi. Gizli bir geçitten şehre giren Yunan kahramanları Diomedes ve Odysseus, Palladium'u ortadan kaldırarak Yunanlıların Truva Atını şehre sokarak savaşı kazanmasını sağlamışlardır.

En yaygın hikaye, Truva kahramanı Aeneas'ın onu kurtarıp diğer Truva mültecileriyle birlikte İtalya'ya taşıdığı şehrin düşüşüne kadar Truva'dan hiç alınmadığıdır. Aeneas'ın torunları [Remus ve Romulus] Roma'yı kurdu ve artık Roma'nın koruyucusu olarak kabul edilen Palladium, Roma Forumu'ndaki Vesta tapınağına bırakıldı. Athena Palladium genellikle Roma ya da imparator tarafından tutulan Roma antik sikkeleri üzerinde tasvir edilir, ancak hiçbir zaman bu Bergama antik sikkeleri kadar net ya da ayrıntılı olarak gösterilmemiştir.

 Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PERGAMUM (3).jpg


Athena ve onun Palladion'u, Truva Savaşı'nın büyük Yunan kahramanı Aşil'in soyundan geldiğini iddia eden Büyük İskender için önemliydi. Büyük İskender'in altın staterlerinin [Pergamon dışı darb] her birinin ön yüzünü bir Athena başı süsler. Ancak Bergama staterleri, Büyük İskender'le ilgili, tam Athena figürüne sahip tek altın sikkedir ve mitolojideki en ünlü antik sikkeler arasındadır. Dolayısıyla Bergama staterleri, Büyük İskender'in imparatorluk sikkelerinin ana motiflerini ve türlerini kullanması, ancak diğer altın sikkelerde benzeri olmayan şekillerde kullanılması açısından oldukça dikkat çekicidir. Aynı zamanda Truva'ya, Büyük İskender'e ve Roma'nın kuruluşuna yapılan atıfların tek bir antik sikke üzerinde bir araya getirilmesi nedeniyle de Pergamon antik kentinde darb edilen Büyük İskender sikkeleri eşsiz güzelliktedir.

 Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PERGAMUM (1).jpgRoma Cumhuriyeti'nin çöküşünde ve Roma İmparatorluğu'nun doğuşunda çok önemli bir rol oynayan Romalı general ve politikacı Jül Sezar da [Julius Caesar - Gaius Julius Caesar] soyunun izini Aeneas'a kadar sürer ve aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeleri kendi soyundan bahsetmek için kullanmıştır. Aeneas, tanrıça Afrodit ile Truva prensi Ankhises'in oğludur. Truva Savaşı sırasında annesi Afrodit onun koruyucu tanrıçasıydı. Çocukluğunu İda Dağı eteklerinde geçiren Truva kahramanı, Truva Savaşı'ndan sonra İtalya'ya yerleşir ve Roma'nın temelini oluşturacak bir krallık kurar.

Altta paylaşmış olduğumuz antik sikkelerin ön yüzlerinde Sezar'ın ilahi atası Venüs [Afrodit] tasvirleri vardır. Antik sikkelerin arka yüzlerinde ise Julia soyunun atası olan Aeneas, yaşlı babası Ankhises'i Truva'nın yanan kalıntılarından omzunun üzerinde taşırken tasvir edilmiştir. Diğer elinde ise şehrin simgesi olan Palladium tasviri vardır.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_CAESAR (1).jpg


Bir dizi gizemli efsane ve Ilion [Truva] şehrinin kuruluş efsanesiyle bağlantılı olarak Palladion, Aeneas tarafından İtalya'ya gönderildi. Daha sonra Roma şehrini kuran Remus ve Romulus, Aeneas'ın yani Truva soy ağacının soyundan gelmektedir. Julius Caesar bu tip antik sikkeler ile ailesinin soyuna [Julia] gönderme yapmaktadır.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_CAESAR (2).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PERGAMON_ATHENA (1).jpg


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PERGAMON_ATHENA (2).jpg


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PERGAMON_ATHENA (3).jpg


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PERGAMON_ATHENA (4).jpg