The title of the page

Pergamon Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,931
Beğeni
9,797
Pergamon [ Πέργαμος ] Antik KentiAntik dönem ismi Pergamon [ Πέργαμος ] olan antik kent günümüz İzmir/Bergama ilçesidir. Pergamon [ Πέργαμος ] antik kenti Mysia bölgesinin en önemli merkezlerinden birisidir. Aynı zamanda Pergamon [ Πέργαμος ] antik kenti MÖ 282-133 arasında da Pergamon Krallığı'nın başkentidir. Pergamon [ Πέργαμος ] antik kentin sahip olduğu Asklepion kutsal alanınına itafen darp ettiği antik sikkeler ön tiplerde tıp Tanrısı Asklepios [ Ἀσκληπιεῖον ] betimlemelerini görmekteyiz. Kurululuşundan yıkılışına kadar Pergamon [ Πέργαμος ] yöneticilik ve krallık yapmış kişiler tarafından yönetilmiştir. Antik kentin On bin kişilik tiyatrosu, Sarayları, Trajan Tapınağı, Asklepion ve Serapis tapınakları mevcuttur. Pergamon [ Πέργαμος ] antik kenti Mısır’dan papirüs getirilmesi yasaklandığında ürettikleri ve Pergamon kağıdı adını verdikleri inceltilmiş keçi derisinden yapılan parşömeni ilede tanınmaktadır. Pergamum olarak da bilinmektedir.

Antik kentin önemli kalıntılarının bulunduğu Akropolis [ἀκρόπολις] Yukarı Kent anlamına gelir. Akropol tepesindeki yukarı kentte üç ayrı yerleşme vardır. Akropolün en yüksek ve korunaklı yerinde kral sarayları, tapınaklar ve su sarnıçları vardır. Burada kral ailesi ile birlikte kentin ileri gelenleri oturmuştur. Akropol son derece dik bir tepe üzerinde kurulmuştur. Yaklaşık 300 m. yükseklikteki bu tepeye kıvrılarak tırmanan bir yoldan çıkılır. Akropolde dini, resmi, sosyal ve ticari binalar iç içe kendine özgü bir plan içinde yerleşmiştir. İlk çağlardan bu yana iskan yeri olan tepenin üstünde Bergama Kral Sarayları yer alır. Beş adet sarnıç ile cephanelik de bu tepe üzerine yerleşmiştir.

Bergama Kilisesi İncil'de adı geçen yedi kiliseden kesin olarak yeri bilinen tek kilise olup, Bergamalılar tarafından Kızıl Avlu diye adlandırılan bazilika, Serapien [Serapis adlı tanrı için yapıldığından] Ne yerde ne gökte anlamı taşımaktadır. Pergamon kentinin kuzeybatısı ile Bergama Çayı arasında Roma dönemi yerleşmesi bulunur. Burada daha önceden 50 bin kişilik amfitiyatro ile 30 bin kişilik tiyatro vardı. Günümüzde Viran Kapı denilen kalıntılar tiyatronun ayakta kalan kemeridir.


Pergamon'da Yöneticilik Devri

Philetairos [ Φιλέταιρος ] Pergamon Krallığı'nın ve bu Krallığı yöneten Attalos Hanedanı'nın kurucusudur.

I. Eumenes [ Εὐμένης ] Pergamon Krallığı'nın ikinci yöneticisi.

Pergamon'da Krallık Devri

I.Attalos [ Ἄτταλος Α΄ Σωτήρ ]

II.Eumenes [ Εὐμένης Β' τῆς Περγάμου ]

ll.Attalus Philadelphus [ Ἄτταλος Β΄ ὁ Φιλάδελφος ].Philadelphus [ Φιλάδελφος ] kardeş seven anlamına gelir.

III. Attalos Pergamon [ Πέργαμος ] krallığının son kralıdır.


[ Eumenes III. Gerçek ismi Aristonikos [Ἀριστόνικος] Bergama tahtına hak iddia eden birisi. ]Pergamon [ Πέργαμος ] Krallarına ait Antik Sikkeler

Pergamon [ Πέργαμος ]. Philetairos'a ait Tetradrahmi kategorisinde olan Antik Sikke.Pergamon [ Πέργαμος ]. l.Eumenes'e ait Tetradrahmi kategorisinde olan Antik Sikke.Pergamon [ Πέργαμος ] I.Attalos'a ait Tetradrahmi kategorisinde olan Antik Sikke.Pergamon [ Πέργαμος ] ll.Eumenes'e ait Tetradrahmi kategorisinde olan Antik Sikke.
Pergamon [ Πέργαμος ] antik kentinde darp edilmiş Cistophorus / Kistophoros Antik Sikkeler. Cistophorus / Kistophoros sikke üzerinde Dionysos kültü şenliklerinde büyük bir alayla taşınan ve içinde ya da etrafında yılanlar bulunan kutsal sepetin [ cista mystica ] sembolü olan Antik Yunan sikkeleridir. Antik kentte darp edilmiş olan Cistophorus / Kistophoros sikkeler arka tiplerde antik kent ismi monogram ΠΕΡΓ = PERG olarak darp edilmiştir.

Pergamon [ Πέργαμος ] antik kentinde darp edilmiş tıp Tanrısı Asklepios'a [ Ἀσκληπιεῖον ] ait Antik Sikkeler. Sikke ön yüzlerde Asklepios tasvrileri. Arka tip Asklepios'un yılanla dolanmış asası ve ΑΣΚΛΗΠΙΟΥ / ΣΩΤΗΡΟΣ = ASKLIPIOU SOTIROS.

 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
474
Yüce bir antik kent ve yöneticilerine itaf edilen antik sikkeler o kadar guzelki görselleri incelerken bile hayranlık duymamak elde değil çok teşekkürler sunumlariniz için
@Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.