Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Pergamon Antik Kenti | Tanrılaştırılmış Büyük İskender

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

MÖ 328'deki Pers seferleri sırasında Büyük İskender'in yakın korumalarından halefi ve yakın arkadaşı olan Lysimakhos, Büyük İskender'in ölümü üzerine Trakya eyaletini ve Kuzeybatı Anadolu'yu aldı. Diğer Diadochiler gibi o da başlangıçta satrap olarak hüküm sürmüştür, ancak MÖ 306'da diğer generaller gibi o da bağımsız bir kral ünvanını ve rolünü üstlenmiştir.

Antik Sikkeler Nünizmatik_Lysimakhos.jpg


MÖ 306 yılında kendi adına antik sikke darbı yaptırmaya başlamıştır. Yaklaşık on yıl sonra, kendi antik sikke türlerini oluşturmuştur. Lysimakhos, büyük fatihin [Büyük İskender] ammon boynuzlu ilk nümizmatik portresini sergileyerek Büyük İskender'le olan bağlantısını açıkça ilan etmiştir. Lysimakhos'un açtığı darphanelerden biri olan Pergamon'da [Bergama], Büyük İskender'in en iyi ve en güzel portrelerinin yer aldığı altın staterler ve gümüş tetradrahmiler darb edilmiştir.

Büyük İskender figürünün ilk tasvirleri, ölümünden sonra haleflerinin darb etmiş olduğu antik sikkelerde görülmektedir. En tipik örneği Lysimakhos'un antik sikkeleri üzerindeki portresidir. Diğer haleflerin aksine Lysimakhos, kenti portresini antik sikkelerin üzerine koymaktan kaçındı, ancak adını ve ünvanını [BAΣIΛEΩΣ ΛYΣIMAXOY] antik sikkelerin arka yüzlerinde darb ettirmiştir. Büyük İskender'in özellikle dinamik ve sembolik bir imgesini seçmesi elbette tesadüfi değildir. Bu, Lysimakhos'un Büyük İskenderin mirası üzerindeki hakkını vurgulayan, tamamen propaganda-ideolojik karaktere sahip muhteşem bir örnektir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Paylaşmış olduğumuz antik sikkeler Bergama [Pergamon] antik kentinde darb edilmiştir. Antik sikkelerin ön yüzünde tanrılaştırılmış Büyük İskender portresi, arka yüzlerde ise tahtta oturan Athena sağ elinde kralın adını [ΛYΣIMAXOY] taçlandıran Nike tasviri ile birlikte BAΣIΛEΩΣ ΛYΣIMAXOY - VASILEOS LYSIMAKHOU lejantı görülmektedir.

Büyük İskender'e ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Lysimakhos'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Antik Sikkeler Nünizmatik_Lysimachos.jpg