Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Persis Krallığı Bagadat Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Persis Krallığı Bagadat Sikkeleri - Bayadad


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat .jpg


MÖ 3. yüzyıldan MS 3. yüzyılın başlarına kadar var olan ve Sasani İmparatorluğu'nun bir parçası haline gelen Persis krallığının merkezi, modern İran'ın Fars Eyaleti'nde bulunuyordu. Bu bölge Ahamenişlerin asıl vatanıydı; imparatorluk başkentleri Pasargadai [ilk Ahameniş başkenti ve Büyük Kiros'un mezarının bulunduğu yer] ve Persepolis [büyük saray kompleksiyle birlikte] ve İstakhr şehrinde bulunuyordu. III. Darius'un MÖ 331'de Gaugamela'da Büyük İskender'e yenilmesinin ardından Büyük İskender Persepolis'i ele geçirdi. Babil Savaşı'nın [MÖ 311-309] ardından Persis, yeni Seleukos İmparatorluğu'nun bir parçası olmuştur.

Bagadat veya Bayadad, bir frataraka - ateşin bekçisi'ydi ve Seleukoslar için bir valiydi [Satrap]. Büyük İskender'in fetihlerinden sonra eski Ahameniş merkezi olan Persis [Fars] topraklarındaki İstakhr'da [Persepolis'in yerini alan İstahr şehri] rahip kral olarak hüküm sürüyordu. O, ve onların mirasçıları tarafından yönetilen Yunan-Makedon çevresi içinde yüksek idari mevkileri sıkı bir şekilde elinde bulunduran Seleukoslar tarafından atanan ya da en azından hoşgörüyle karşılanan ilk yerli Pers satrabıydı.

Persis krallarının ilk tetradrahmi kategorisinde olan antik sikkeleri bir bildiri niteliğindedir. Persepolisli soylu bir aileden gelen Bagadat, bağımsızlığını ilan ederken, Arsakes yönetimindeki Partlar ve Euthydemos yönetimindeki Baktriyalılar, sarsılmakta olan Seleukos imparatorluğundan topraklar koparıyordu. Bagadat'ın ilk antik sikkeleri, Yunan sanatından süzülmüş Pers tasvirinin başyapıtlarıydı ve Bagadat'ın antik sikkelerinin ön yüzlerindeki portresi, portre sanatındaki en iyi Helenistik esere eşdeğerdir. Bagadat'ın Zerdüştlüğün temel bir bileşeni olan ateş sunağı önünde ibadet ettiğini gösteren antik sikkelerinin arka yüzlerindeki ikonografi, kralı bu dinin ve onun üstün tanrısı Ahura Mazda'nın koruyucusu olarak tasvir ederek Persis krallarını Ahameniş atalarına bağlamaktadır.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (13).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (14).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (15).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (16).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (17).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (18).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (19).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Bagadat (20).jpg