Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Gaius Julius Caesar - Veni Vidi Vici


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PHARNAKES (2).jpg


Roma, MÖ 133'te son Bergama kralı III. Attallus'tan miras aldığı topraklar üzerindeki otoritesini sıkılaştırmaya ve hatta etki alanını genişletmeye çalışırken, hesaba katılması gereken birkaç zorlu kral ve çok sayıda küçük hükümdar vardı. Bunların başında Romalılara, onların mülklerine ve siyasi çıkarlarına o kadar çok zarar veren Pontus Kralı VI. Mithradates [120-63] vardı ki onun kötü şöhreti Hannibal'in şöhreti ile eş değerdi. Mithradates VI Eupator'un genişleme programı ve kendisini Yunanlıların Roma'ya karşı şampiyonu olarak görmesinden dolayı Mithradates VI Roma ile çok büyük çatışmalar içine girmiştir. .


Mithradates VI, MÖ 65'te Pompey'e yenilmesinin ardından küçük bir orduyla Kolhis'ten [Gürcistan'ın batısı] Kırım'a [Bosporos Krallığı] kaçtı ve Romalıları alt etmek için başka bir ordu kurmaya çalıştı ancak bunu başaramadı. Mithradates VI MÖ 63'te Panticapaeum/Pantikapaion antik kentindeki kaleye çekilmiştir. Babasının son yenilgisinden ve Pantikapaion'a kaçışından sonra Pharnakes'in, babasının Romalılarla savaşma konusundaki devam eden arzusunu destekleme arzusu yoktu. Bu nedenle babası Mithradates'i iktidardan uzaklaştırmak için Pompey ve Roma ile anlaşarak babasına ihanet etmiştir. MÖ 63'te kuşatılan VI. Mithradates'in seçenekleri sona ermişti ve hayatı boyunca büyük bir gururla kendini zehirlere karşı bağışıklık kazanmış olan kral, bir kılıç darbesiyle ölümcül dozda zehir tüketerek intihar etmiştir.

VI. Mithradates, bu hareketin karşılığında oğlu Kimmer Boğazı'nın [Bosporos Krallığı] tahtını güvence altına alan oğlu II. Pharnakes'in [ΦΑΡΝΑΚΗΣ Β] ihanetiyle uçurumun eşiğine itilmiştir. Yeni müttefikleri Romalılar, onu ve tebaasını Roma halkının dostları ve müttefikleri [Amicorum Et Socium Populi Romani] ilan etmişlerdir. Pharnakes, babası Pontos Kralı VI. Mithradates'e ihaneti nedeniyle Pompey tarafından Boğaziçi Krallığı ile ödüllendirilmiştir.

Tahtını babasına ihanet ederek, yeminli bir düşmanla gizli anlaşma yaparak kazanmış olmasına rağmen, II. Pharnakes [ΦΑΡΝΑΚΗΣ Β] on yedi yıl hüküm sürdü ve darb ettirmiş olduğu antik sikkeler üzerinde utanmadan Kralların Kralı Büyük Pharnakes [ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΒΑΣΙΛΕΩΝ ΜΕΓΑΛΟΥ ΦΑΡΝΑΚΟΥ] ünvanını kullanmıştır. Başka hiçbir Pontos veya Bosporos kralı bunu yapmamıştır.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PHARNAKES (3).jpg


Pharnakes, antik kaynaklarda hain, güce aç ve kibirli olarak tanımlanır. Romalı bir kral olmasına rağmen, babasından fetih arzusunu miras almıştı ve Pompey ile Sezar [Gaius Julius Caesar] savaştayken Pharnakes [ΦΑΡΝΑΚΗΣ Β], Kolhis [Colchis] üzerinden Küçük Asya'yı işgal etti. II. Pharnakes'in [ΦΑΡΝΑΚΗΣ Β] ihaneti, Sezar [Gaius Julius Caesar] tarafından MÖ 47'de Zela'da [Tokat-Zile] ezici bir yenilgiyle ödüllendirilmiş ve ardından, Yunan tarihçi Plutarkhos'a [ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ] göre Sezar [Gaius Julius Caesar], Roma'daki bir arkadaşına [veya Senato] yazdığı bir mektupta kısa savaş hakkında şu meşhur ifadeyi kullanmıştır; Geldim, gördüm, yendim [Veni, vidi, vici]. Sezar [Gaius Julius Caesar] Pharnakes'in hükümdarlığını sürdürmesine izin verdi ve Pharnakes'in hayatı ancak asi halefi Asander'e karşı sahaya çıktıktan sonra sona ermiştir. II. Pharnakes, Sezar’ın iç savaşlarla ilgili kroniklerinde ünlenen keskin bir esprinin [Veni, vidi, vici] konusu olması dışında genel olarak tarihte çok az bilinmektedir.

Kral II. Pharnakes'in [ΦΑΡΝΑΚΗΣ Β] antik sikkelerindeki portreleri Makedon kralı Büyük İskender [III.Alexander] portreleri örnek alınarak darb edilmiştir, bu onun babasından miras aldığı bir gelenektir. II. Pharnakes [ΦΑΡΝΑΚΗΣ Β], VI Mithradates'in en küçük oğlu olarak doğmuş olmasına rağmen kardeşleri Arkathios [86'da Makedonya'da seferdeyken öldü] ve Machares'in [Mithradates'e isyan ettikten sonra intihar etti.] ölümlerinden sonra tek mirasçı olmuştur.

Pontos Krallarına ait detaylı bilgi ve antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PHARNAKES.jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg