The title of the page

Priene Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Priene [ Πριήνη ] Antik KentiAntik dönem ismi Priene [ Πριήνη ] olan antik kent günümüz Aydın / Söke ilçesine bağlı olan Gelebeç [Güllübahçe] ve Doğanbey köylerinin sınırları içerisinde bulunan İyon [Antik Yunan] şehridir.

Antik kentin, 3 giriş çıkış kapısı mevcuttur. Sur duvarları 2,5 kilometrelik bir alanı kapsamaktadır. Kurulduğu dönemde denize yakın olan hatta limanı bulunan kentin, zamanla Menderes nehrinin taşıdığı alüvyonlar nedeniyle denizden uzaklaşmış ve önemi gün geçtikçe yitiren bir kent olmuştur. Etrafın bataklık hale gelmesi ve deprem sonucunda 13. yy.'dan sonra Priene [ Πριήνη ] antik kenti tamamen terkedilmiştir. Priene [ Πριήνη ] önce Pergamon Krallığının, daha sonra ise Roma ve Bizans'ın egemenliğine geçmiştir. Priene [ Πριήνη ] kelime anlamı Hisar Yurdu demektir.
Gelebeç [Güllübahçe] Priene [ Πριήνη ] köyü aynı zamanda rum köyüdür. Bölgede Aziz Nikolaos kilisesi bulunmaktadır. Ortaçağdan sonra bugünkü Gelebeç [Güllübahçe] köyünün bulunduğu yerde Samson adlı bir şehir olduğunu, Rum yerleşmesi zamanında kasabanın adının Glebec olduğu bilinmektedir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Priene [ Πριήνη ] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.