Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Prieneli Bias

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Prieneli Bias


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_BIAS.jpg


Prieneli Bias, MÖ 620'de Priene'de doğan ve MÖ 550'de ölen Yunan filozof, avukat ve yargıçtı. Bias, arkaik Yunanistan'ın yedi bilgesi arasında yer alır ve hatta Callades'li Satyros tarafından bunların en önemlisi olarak kabul edilir. Prieneli Bias yargıçlık yaptığında, onun Priene adaleti Efesli Hippo tarafından tüm Yunanistan için bir model olarak görülüyordu.

Bias aynı zamanda bir akıl hocasıydı. Sardunyalı otokrat Kroisos bile tavsiye almak için ona geliyordu. Küçük Asya kıyısındaki Yunan şehirleriyle barış yaptığı söylenmektedir. Bias arkasında yazılı bir kayıt bırakamadı. Ancak görüşleri hakkında çok şey bilinmektedir. Aynı zamanda dindarlığa, ölçülülüğe, görgüye vb. vurgu yapan temsili bir düşünürdü.

Bias, aynı zamanda çok hayırseverdi. Örneğin, [Messina'dan] esir kızları kölelikten kurtardı. Daha sonra onları kendi kızlarıyla birlikte büyüttü ve mehirleriyle birlikte anne babalarına geri göndermiştir. Priene Perslerin saldırısına uğradığında, tüm antik kent sakinleri kaçtı ve yanlarında mümkün olduğu kadar değerli eşyalarını almaya çalışmıştır. Sadece Bias hiçbir şey taşımadı çünkü önemli olan her şeyi yanında taşıdığını söyledi. Bilginin önemli olduğunu düşünüyordu. Bir savunucu olarak becerisi ve bunu hakkı savunmak için kullanması nedeniyle seçkin olduğu söylenmektedir.

Leroslu Demodokus'un [ΔΗΜΟΔΟΚΟΣ] şu sözü söylediğine atıfta bulunarak ; Hakim iseniz Prienian kararı verin, ve Hipponax [ΙΠΠΩΝΑΞ] şöyle dedi; Davaları savunmada Priene'li Bias'tan daha güçlü.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke Priene [Aydın/Söke Gelebeç-Güllübahçe] antik kentinde darb edilmiştir. Antik sikkenin ön yüzünde Athena tasviri, arka yüzünde ise menderes deseni içinde ΓPIH BIAΣ - PRIE BIAS lejantı görülmektedir.

Priene antik kentine ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Priene.jpgPriene antik kentinde ve sokaklarında üç boyutlu dolaşmak için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_PR.jpg