The title of the page

Prokonnesos Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,950
Beğeni
9,814
Prokonnesos [ Προκόννησος ] Antik KentiAntik dönem ismi Prokonnesos [ Προκόννησος ] olan antik kent günümüz Balıkesir'e bağlı Marmara Denizi'nin en büyük adası olan Marmara Adasıdır. Prokonnesos [ Προκόννησος ] antik kenti bir deniz ticaret kolonisi olarak Miletoslularca kurulmuştur. Birçok kez yağmalanan Prokonnesos [ Προκόννησος ] antik kenti Roma Döneminde Hristiyanların sürgün yeri olmuştur. Bizans Döneminde keşişler ada'ya yerleşmiştir. Prokennesos’un ismi Hellen dilinde ceylan anlamına gelen prox ile ada anlamındaki nesos kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Marmara Adası aynı zamanda beyaz mermerleri ile meşhurdur. Antik çağdan günümüze kadar yıldır ada üzerinde bulunan mermer ocaklarından %95 saf beyaz mermer çıkarılmaktadır. Bergama Zeus Tapınağı, Ayasofya, Sultan Ahmet Camii, İmparator Theodosius Forumu, Süleymaniye Camii, Topkapı Sarayı ve Demeter Tapınağı Marmara adası mermerleri ile yapılmıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Prokonnesos [ Προκόννησος ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.