The title of the page

Prusa Antik Kenti Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,947
Beğeni
9,811
Prusa [Προῦσα] Antik KentiAntik dönem ismi Prusa [Προῦσα] olan antik kent günümüz Bursa şehridir. MÖ. 7. yüzyılda şehre yerleşen ve MÖ. 327'de bağımsız bir krallık haline gelen Bithynialılar tarafından MÖ. 2.yüzyılda kurulmuştur. Antik kentin ismi Olympus yakınlarındaki Prusa [Προῦσα] veya Olympus'un altındaki Prusa [Προῦσα] olarak bilinir. Yani Uludağın yakınlarındaki Prusa veya Uludağın altındaki Prusa. Günümüz Uludağ bir Olympos dağıdır. Olympos Yunan mitolojisinde tanrıların meskeni olan bir dağ ismidir. Tanrıların göğe yakın olması sebebiyle Tanrıların Olympos dağında yaşadığına inanılmıştır. Olympos olarak birisi Uludağ olmak üzere toplam 28 adet Olympos dağı bulunmaktadır.

M.Ö 88 yılında Pontus Kralı Bithynia'ya saldırarak yenilgiye uğratmış ve bölge tamamen Roma egemenliğine girmiştir. Roma İmparatorluğu’nun toprakları arasına katılan Prusa [Προῦσα] 3. Yüzyılda imparatorluğun resmi dininin Hristiyanlık olmasıyla din adamlarının mabedi haline gelmiş ve 8. Yüzyıla kadar Uludağ’da [Olympos] toplam 28 adet manastır kurulmuştur. Orhangazi’nin uzun çabaları sonucu Bursa’yı fethetmesiyle Uludağ’da yaşayan Hristiyan alimleri manastırları yavaş yavaş terk etmeye başlamış ve bu manastırlar zamanla Müslüman dervişlerin ibadet ve inziva mekanları haline gelmiştir.
Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Prusa [Προῦσα] antik kentinde darp edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
Yurdumuzdaki bilinen antik kentlerin haricindeki böylesine az bilinen ve yeni keşiflere gebe prusa antik kent biyografisini ve antik sikkelerini görmek incelemek çok güzel teşekkürler
@Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.