Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Ptolemaios Mısır Krallığı

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Günümüz İskenderiye/Alexandria antik kentde darb edilmiş Ptolemy I'e ait Stater

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_M9.jpg


Makedonyalı Yunanlı general Ptolemy I. Büyük İskenderin yoldaşı ve yedi korumasından birisi olan, ülkeyi Helenistik bir krallığa ve İskenderiye'yi Yunan kültürünün bir merkezine dönüştüren krallığın kurucusu Mısırın Firavunu Ptolemy I Soter [Πτολεμαίος Α Σωτήρ]. Makedon Ptolemy, Mısır'ın kontrolünü rakiplerinden almış ve kendisini firavun ilan etmiştir. Kurtarıcı anlamına gelen Soter [Σωτήρ] unvanını kullanmaktadır.

Dünyada bilinen 7 örneği olan bu antik stater sikke lejant ve kontrol sembolleri taşımayan Ptolemy'nin antik sikkelerinden geri kalanından ayıran benzersiz bir özellik taşımaktadır.

Sikke ön yüzde fil derisinden bir başlık giyen Büyük İskender'in tanrılaştırılmış bir portresini tasvir etmektedir. Sikke arka yüzde ise büyük ve bir küçük koruyucu gözle süslenmiş kadırga pruvası.

Bu antik sikkenin darb edilmesinin nedeni, 313/312'de Ptolemy'nin Kıbrıs deniz maceralarının bir kutlamasına atıf edilebilir. Kendi Kıbrıslı müttefikleri, Antigonos'a bağlı olanlara karşı birkaç yıldır başarılı bir şekilde operasyonlar yürütüyor olsa da, Ptolemy, önemli bir ordu ve filonun başında Kıbrıs'a ilerlemiştir. Kıbrısa vardığında, Antigonid yanlısı grupları hızla ortadan kaldırmış, Kition kralını yakalayıp öldürmüş ve Marion ile Lapithos günümüz girne antik kentlerini boyun eğdirmiştir.

Yine aynı şekilde bu antik sikkenin darb tarihi, Ptolemy'nin başkent Memphis'ten İskenderiye'ye transferine karşılık geldiğinden ve burada antik sikkenin darb edilmesine Mısır filosunun Büyük İskender için kutsal bir şehir içindeki yeni üssünün anısına olabileceğide düşünülmektedir.

Bu antik sikkenin ön yüzünde Büyük İskender'in başının kullanılması, Ptolemy'nin İskender'in mirasının meşru halefi olma iddiasının açık bir örneğidir.​